Top

زلزله غرب ایران؛ نقش نیروهای مسلح در امداد هوایی

November 19, 2017 by  

Eathquickhelpweb_98817999_3بی بی سی – شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۳ در نزدیکی مرز ایران و عراق رخ داد و باعث تخریب گسترده ساختمان‌ها و تاسیسات شهری و روستایی بخصوص در شهر سرپل ذهاب شد؛ بیش از ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و هزاران نفر مجروح و بی‌خانمان شدند. این زلزله سبب شد تا بار دیگر نیروهای مسلح کارایی خود را در کمک رسانی در بلایای طبیعی نشان دهند. هوانیروز، نیروی هوایی ارتش ایران، نیروی هوافضا و هوانیروز سپاه پاسداران و همچنین یگان هوایی هلال احمر و هواپیمایی نیروی انتظامی با صدها سورتی پرواز ترابری و امدادی، ملزومات امدادی را از شهرهای بزرگ ایران به کرمانشاه و مجروحان را از کرمانشاه به تهران منتقل کردند.

این در حالی است که یک سوم ناوگان هلیکوپتری هوانیروز زمینگیر است و بیش از نیمی از ناوگان هواپیماهای ترابری نیروی هوایی ارتش، غیر عملیاتی.

دقایقی پس از وقوع زمین لرزه در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه به وقت محلی، ستاد مدیریت بحران در استانداری کرمانشاه تشکیل شد و نیروهای کشوری و لشکری برای کمک به مردم وارد عمل شدند. دو ساعت پس از زمین لرزه رئیس اورژانس کشور از آماده سازی ۲۰ هلیکوپتر ارتش برای امداد‌رسانی خبر داد. همچنین سه هلی کوپتر میل ۱۷ و میل ۱۷۱ از یگان هوایی هلال احمر، دو هلیکوپتر میل ۱۷۱ از نیروی هوافضای سپاه و یک هلیکوپتر میل ۱۷وی-۵ از توانیر با قابلیت پرواز در شب بسرعت به فرودگاه کرمانشاه اعزام شدند. روز بعد نیز تعداد بیشتری میل ۱۷۱ئی و بل ۴۱۲ به این منطقه اعزام شدند.

یروی هوایی ارتش نیز که در دو پایگاه یکم و هفتم ترابری خود به ترتیب در تهران و شیراز همواره یک فروند هواپیمای ترابری متوسط سی-۱۳۰ آماده برای مقابله با بلایای طبیعی دارد، نخستین کمک‌رسان زلزله‌زدگان استان کرمانشاه بود، دقایقی پس از زمین لرزه یک هواپیمای سی ۱۳۰ اچ حامل ۶۰ نفر از متخصصان و گروه پزشکی همراه با تجهیزات پزشکی و چادر فرودگاه مهرآباد را به مقصد کرمانشاه ترک کرد و در بازگشت دهها مجروح را که درمان آنها در کرمانشاه ممکن نبود، به تهران منتقل کرد. دقایقی پس از پرواز این هرکولس، نیروی هوافضای سپاه پاسداران نیز با یکی از هواپیماهای ترابری سنگین ایلیوشین ۷۶ تی دی خود اقدام به ارسال محموله امدادی کرد.

پس از طلوع آفتاب، پایگاه یکم پشتیبانی رزمی هوانیروز واقع در فرودگاه کرمانشاه تمام هلیکوپترهای ترابری بل ۲۱۴آ گردان هجومی خود را به امداد رسانی اختصاص داد. از ۴۶ فروند هلیکوپتر گردان هجومی این پایگاه، تنها حدود ۲۰ فروند آمادگی رزمی کامل داشتند و مناسب انجام عملیات امدادی بودند بنابراین هلیکوپترهای بل ۲۱۴آ از پایگاههای دیگر به کرمانشاه اعزام شدند.

پس از طلوع آفتاب، پایگاه یکم پشتیبانی رزمی هوانیروز واقع در فرودگاه کرمانشاه تمام هلیکوپترهای ترابری بل ۲۱۴آ گردان هجومی خود را به امداد رسانی اختصاص داد. از ۴۶ فروند هلیکوپتر گردان هجومی این پایگاه، تنها حدود ۲۰ فروند آمادگی رزمی کامل داشتند و مناسب انجام عملیات امدادی بودند بنابراین هلیکوپترهای بل ۲۱۴آ از پایگاههای دیگر به کرمانشاه اعزام شدند.

صبح روز ۲۲ آبان، هشت فروند سی ۱۳۰، یک فروند هواپیمای ترابری سنگین ایلیوشین ۷۶ تی دی، به همراه یک فروند بوئینگ ۷۰۷ و دو فروند بوئینگ ۷۴۷ مستقر در پایگاههای یکم و هفتم ترابری در تهران و شیراز برای انجام ماموریتهای امدادی به کار گرفته شدند.

نابر گفته سرتیپ محمد تسویه‌چی، فرمانده پایگاه یکم شکاری تاکتیکی لشکری تهران، بیش از ۳۰۰ تن اقلام مورد نیاز زلزله زدگان از این پایگاه و سایر پایگاههای نیروی هوایی ارتش از ابتدای وقوع این زمین لرزه تا روز جمعه ۲۶ آبان ماه در قالب ۱۶ سورتی پرواز هواپیماهای ترابری به منطقه حمل شده و بیش از ۹۰ مجروح و خانواده‌های آنها به همراه نیروهای امدادی با این هواپیماها پرواز کرده‌اند.

هوانیروز ارتش نقش بسیار حیاتی در تشکیل پل هوایی بین مناطق زلزله زده و شهر کرمانشاه داشت و تنها در روز ۲۲ آبان ماه تعداد ۵۰ فروند هلیکوپتر بل ۲۱۴ آ این نیرو ۹۱۵ نفر مجروح را به کرمانشاه منتقل کردند که عمدتا در بیمارستان ۵۲۰ ارتش بستری شدند.

شرکتهای هواپیمایی

علاوه بر هواپیماها و هلیکوپترهای ارگان‌های نظامی و دولتی، شرکتهای هواپیمایی مختلف نیز اقدام به حمل محموله های امدادی اهدایی از شهرهای مختلف به کرمانشاه کردند که از این میان میتوان به موارد زیر اشاره کرد: پرواز یک فروند فوکر ۱۰۰ و یک بی ای ئی-۱۴۶ مسافربری شرکت هواپیمایی قشم برای حمل کمکهای امدادی در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان، پروازهای روزانه تنها بوئینگ ۷۴۷ باری شرکت هواپیمایی هما و همچنین حمل کمکهای مردمی جزیره کیش با ام دی ۸۳ شرکت هواپیمایی کیش در روز ۲۴ آبان. روز ۲۵ آبان نیز چهل تن اقلام دارویی سازمان جهانی بهداشت در فرودگاه کرمانشاه از یک فروند ایلیوشین ۷۶ که از شارجه در امارات متحده عربی پرواز کرده بود تخلیه و برای مناطق زلزله زده بارگیری شد.

نیروی هوایی و هوانیروز ارتش کارایی خود را در ماموریت های امدادی پس از وقوع بلایای طبیعی در زمان صلح نشان دادند، اما با این تفاوت که در سه سال اخیر تعداد هواپیماهای عملیاتی ترابری سی ۱۳۰ و هلیکوپترهای همه منظوره ترابری بل ۲۱۴آ که اسب‌های بارکش نیروی هوایی و هوانیروز ارتش هستند به علت قطع و یا کاهش بودجه اورهال این نیروها کاهش چشمگیری داشته است، که اگر این زلزله در مناطق شهری پرجمعیت‌تری مثل تهران رخ داده بود امکان انجام عملیاتهای امدادی پس از آن با این تعداد از هلیکوپترهای پروازی با مشکل روبه رو می‌شد.

 

 

Comments

Comments are closed.

Bottom