Top

فرمانده راهبردی آمریکا: فرمان استفاده از سلاح اتمی اگر غیرقانونی باشد، رد می شود

November 20, 2017 by  

 USweb9B07FCEB-C23B-4D75-9B70-710663A49891_w650_r1_sصدای آمریکا – فرمانده راهبردی آمریکا اعلام کرد، صدور فرمان استفاده از سلاح اتمی از سوی رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده یا هر رئیس جمهوری دیگری که پس از او فرماندهی کل قوای آمریکا را بر عهده بگیرد، در صورتی که تشخیص داده شود غیرقانونی است، می‌تواند رد شود. ژنرال نیروی هوایی آمریکا جان هایتن، فرمانده راهبردی ایالات متحده در یک جلسه بحث مربوط به برنامۀ امنیت بین‌المللی در هالیفاکس کانادا، در پاسخ به این پرسش که «اگر فرمان استفاده از سلاح اتمی توسط رئیس جمهوری آمریکا را مغایر با قانون نشخیص دهد آیا از اختیار رد کردن آن برخوردار است؟» پاسخ مثبت داد. ژنرال هایتن گفت: «بله چنین اختیاری دارم و در مورد این موضوع هم صحبت هم کرده‌ایم. بعضی از مردم ممکن است فکر کنند ما ساده لوح هستیم، اما ما در مورد این مسائل خیلی زیاد فکر می‌کنیم. آخر چطور ممکن است که چنین مسئولیت سنگینی بر عهده‌ات باشد و در مورد آن فکر نکنی؟»

این فرمانده عالیرتبه آمریکایی اضافه کرد: «قانون جنگ مسلحانه برای خود اصول خاص، ملزومات، وجه تمایزات، تناسب‌ها، و ناگواری‌هایی دارد. هر یک از اینها در قانون جنگ برای خود تعریف دارند. اگر اقدامی غیرقانونی انجام دهی یکراست به زندان خواهی رفت و تمام عمر باید در زندان بمانی . این مسئله در مورد تسلیحات اتمی هم صادق است، این قوانین در مورد استفاده از یک اسلحۀ کوچک هم به همین ترتیب رعایت می‌شود.»

ژنرال هایتن توضیح داد: «من با رئیس جمهوری مشورت می‌کنم، او به من می‌گوید که چکار باید بکنم، اگر غیرقانونی باشد به او می‌گویم که غیر قانونی‌است. ممکن است از من بپرسد که راه قانونی‌اش چیست؟ آنوقت من گزینه‌های مختلفی را متناسب با وضعیت موجود به او پیشنهاد می‌کنم… بنابر این روند کار این صورت است و درکش هم پیچیده نیست.»

این بحث‌ها در حالی صورت می گیرد که به تازگی به خاطر مشاجرات لفظی رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا نگرانی‌هایی در مورد بروز یک جنگ و استفاده از سلاح اتمی در جهان به وجود آمده است.

Comments

Comments are closed.

Bottom