Top

داعش در رقه، جزییات یک توافق محرمانه

November 20, 2017 by  

Raghehwebtruckerwithq700_zwlh4gi-mr_d2thumeبی بی سی – ابو فوزی، راننده کامیون، فکر می‌کرد که این هم کاری است مثل همه کارهای دیگر. او یک تریلی دارد و با آن به خطرناک‌ترین مناطق شمال سوریه بار برده است. پل‌های بمباران شده، کویر، حتی نیروهای حکومت سوریه و داعش هم جلوی کارش را نگرفته‌اند و او بارش را به مقصد رسانده است. اما این بار، بارش انسان است. کارفرما هم نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، ائتلافی از نیروهای کرد و عرب تحت حمایت آمریکا که با داعش می‌جنگند. آنها از ابو فوزی خواستند کاروانی را که قرار است صدها خانواده جنگ‌زده را از شهر طبقه در نزدیکی رود فرات به اردوگاهی در شمال منطقه ببرد، هدایت کند. به او گفته شد که سفر بیشتر از شش ساعت نخواهد بود. اما بامداد ۲۱ مهر، وقتی او و راننده‌های دیگر آماده حرکت می‌شدند، فهمیدند که به آنها دروغ گفته‌اند.

کار آنها سه روز رانندگی دشوار و حمل محموله‌ای مرگبار بود. صدها جنگجوی داعش و خانواده‌هایشان و ده‌ها تن سلاح و مهمات.

به بو فوزی و راننده‌های همراهش قول پرداخت هزاران دلار دستمزد داده شد، اما ماموریت باید مخفی می‌ماند.

توافق فرار جنگجویان داعش از رقه، که زمانی مرکز خلافت خود خوانده داعش بود را مقام‌های محلی تدارک دیده بودند. این توافق بعد از چهار ماه جنگ به دست آمد، جنگی که رقه را به ویرانه‌ای بدل کرده است که تقریبا هیچ کس نمی‌تواند در آن زندگی کند.

این توافق می‌تواند جان‌ بسیاری را حفظ و جنگ در رقه را تمام کند تا نیروهای کرد و عرب دیگر در نبرد مرگ و زندگی با داعش در رقه جان ندهند.

اما این توافق به صدها جنگجوی داعش امان داد که از شهر فرار کنند. در آن زمان نه آمریکا، نه بریتانیا و نه نیروهای دموکراتیک سوریه نمی‌خواستند بپذیرند که در این توافق نقش داشته‌اند.

آیا توافق پنهان رقه، که به جنگجویان داعش امان داد در سوریه و حتی خارج از مرزهای این کشور بحران زده پراکنده شوند، تهدیدی برای جهان است؟

برای پنهان کردن این توافق تلاش زیادی شده است. اما بی‌بی‌سی با ده‌ها نفر از کسانی که یا جزو کاروان یا شاهد عبور آن بوده‌اند و همچنین مذاکره کنندگان توافق گفتگو کرده است.

ابو فوزی می‌گوید: ” از همان لحظه که وارد رقه شدیم، ترسیده بودیم. قرار بود با گروهی از نیروهای دموکراتیک سوریه برویم اما تنها راهیمان کردند. تا وارد شهر شدیم، نیروهای داعش را دیدیم، مسلح و حتی با جلیقه‌های انفجاری.
توی کامیون‌هایمان تله‌های انفجاری کار گذاشتند تا اگر مشکلی پیش آمد کل کاروان را منفجر کنند. حتی زن‌ها و بچه‌ها هم کمربند‌های انفجاری داشتند.”

نیروهای دموکراتیک سوریه، رسانه‌ها را از رقه بیرون کردند، فرار داعش از پایتختش قرار نبود تصویر برداری شود.

نیروهای دموکراتیک اعلام کرده بودند که تنها چند ده نفر از جنگجویان داعش توانسته‌اند فرار کنند، و همه آنها هم سوری و عراقی بودند. اما یکی از راننده‌ها می‌گوید واقعیت چیز دیگری است.

یکی دیگر از راننده‌ها می‌گوید، کاروان شش تا هفت کیلومتر طول داشت؛ شامل ۵۰ کامیون، ۱۳ اتوبوس، و بیشتر از ۱۰۰ دستگاه از ماشین‌های خود داعش. نیروهای داعش صورت‌هایشان را پوشانده بودند و مسلح، روی سقف بعضی از ماشین‌ها نشسته بودند.

تصویرهایی که پنهانی گرفته شده و به دست بی‌بی‌سی رسیده نشان می‌دهد که کامیون‌ها کفی‌های اضافه‌ای را هم که پر از مردان مسلح بودند بوکسل می‌کردند.

با وجود آنکه در توافق آمده بود که نیروها تنها می‌توانند سلاح‌های شخصی خود را ببرند، داعش ده کامیون را پر از اسلحه و مهمات کرده بود.

بو فوزی کامیون سفیدی را گوشه محوطه تعمیرگاه نشان می‌دهد: “محور این کامیون به خاطر وزن مهماتی که بارش کرده بودند شکست”

از شواهد بر می‌آید که داعش از رقه فرار نکرده بلکه مهاجرت کرده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه نمی‌خواستند که خروج داعش از رقه، به شکل “فرار به سوی پیروزی در آینده” به نظر برسد. برای همین هم در توافق آمده بود که داعش حق ندارد روی ماشین‌ها پرچم و نشان نصب کند.

همچنین در توافق آمده بود که نیروهای خارجی داعش حق ندارند همراه کاروان شوند.

چند ماه پیش، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، جنگ داعش را نبرد نابودی خواند و گفت: “هدف ما این است که هیچ کدام از جنگجوهای خارجی داعش، زنده نمانند تا بتوانند به کشورهایشان در شمال آفریقا، اروپا، آمریکا و آسیا بازگردند.”

اما آنطور که راننده‌ها می‌گویند، جنگجوهای خارجی داعش، یعنی آنهایی که اهل سوریه و عراق نیستند هم به کاروان پیوسته بودند.

همزان با تحقیق بی‌بی‌سی، ائتلاف هم می‌پذیرد که در توافق دخالت داشته است و تایید کرده که به ۲۵۰ جنگجوی داعش و حدود ۳۵۰۰ نفر از اعضای خانواده‌‌هایشان اجازه خروج داده شده است.

رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف، می‌گوید: “نمی‌خواستیم هیچکس از رقه خارج شود، اما این به استراتژی ما در این جنگ برمی‌گردد که برهماهنگی و مشورت با رهبران محلی استوار است. این مربوط به سوری‌ها است. آنها هستند که دارند می‌جنگند و کشته می‌شوند. آنها هستند که باید براساس شرایط تصمیم بگیرند.”

با آنکه یک نماینده نظامی غربی در مذاکرات حضور داشت، اما او هیچ نقش فعالی در گفتگوها نداشته است. سرهنگ دیلون گفته که بعد از خارج شدن کاروان، تنها چهار جنگجوی خارجی داعش در رقه باقی مانده‌اند که در بازداشت نیروهای دموکراتیک سوریه هستند.

وان بعد از خروج از شهر، از مزارع پنبه و گندم در شمال رقه عبور کرد و به بیابان رسید. کاروان از جاده اصلی خارج شد و به دل کویر زد. برای کامیون‌ها راه ناهمواری بود، و راندن ماشین‌ها برای راننده‌ها سخت‌تر از همیشه.

یکی از دوستان ابو فوزی آستینش را بالا می‌زند، جاهای سوختگی رو پوستش را نشان می‌دهد: “ببین با ما چه کردند”

آنطور که راننده‌ها می‌گویند، کنار هر راننده سه تا چهار جنگجوی داعش نشسته بود، آنها راننده‌ها را در طول مسیر کتک می‌زدند و “کافر و خوک” خطابشان می‌کردند.

رانندگان عرب، با آنکه در ظاهر به اعضای داعش کمک می‌کردند تا فرار کنند، اما در طول مسیر آزار دیدند و تهدید شدند.

ابو فوزی می‌گوید: “به ما گفتند هروقت رقه را ساختید خبرمان کنید، برمی‌گردیم. ما را متهم می‌کردند که از رقه بیرونشان کرده‌ایم.”

یک جنگجوی زن مسلح به کلاشنیکف هم او را در راه تهدید کرده بود.

Comments

Comments are closed.

Bottom