Top

هشدار نسبت به پیشروی آب دریای خزر در سواحل ایران

November 23, 2017 by  

Kaspiansee18697568_303صدای آلمان – رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر می‌گوید دوره پیشروی آب دریای خزر آغاز شده و سطح آب دریا در سه سال بیش از ۴۰ سانتی‌متر افزایش خواهد داشت. او هشدار داد که این پیشروی به تأسیسات ساحلی لطمه خواهد زد.داریوش یوسفی کبریا، رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، روز چهارشنبه (اول آذرماه/۲۲ نوامبر) گفت پسروی آب دریای خزر در یک سال گذشته متوقف شده است. او همچنین از افزایش ۴ سانتی‌متری سطح این دریا در سال آبی گذشته خبر داد و گفت: «این میزان بالا آمدن آب خزر به معنای پیشروی ۳۵ تا ۵۰ سانتی‌متر دریا در سواحل جنوبی است.» به گفته این مقام مسئول در سه سال آینده افزایش سطح دریای خزر به ۴۲ سانتی‌متر خواهد رسید و به این ترتیب یک سوم پسروی‌های خزر در بیش از دو دهه گذشته را جبران خواهد کرد.

یوسفی تصریح کرد: «کاهش سطح آب و پسروی دریای خزر از سال ۷۴ آغاز شده بود. بر اساس گزارش رسمی مراکز عملی و تحقیقاتی در این مدت ۱۳۰ سانتی‌متر از تراز آب این دریا کاسته شد.»

خسارت‌های احتمالی پیشروی دریا

رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر با اشاره به پیشروی دریا در سال‌های آینده خواستار بازنگری در ساخت و ساز در حریم خزر شد.

به گفته یوسفی کبریا پیشروی دریا در دهه ۵۰ تا ۷۰ خورشیدی در حدود ۱۵ میلیارد دلار خسارت به دنبال داشت.

او افزود: «یکی از نتایج پیشروی دریا زیر آب رفتن بخشی از جنگل‌های ساحلی و همچنین سازه‌های نیم‌بندی بود که به عنوان رستوران و دیگر اقامتگاه‌های پذیرایی فعال بودند.»

پسروی دریا در دهه‌های گذشته و افزایش گردشگران در مناطق ساحلی شمال ایران موجب شده است که ساخت‌ و سازهای بسیاری در سواحل خزر صورت بگیرد. بخشی از این ساخت و سازهای در حریم دریا قرار دارد و پدیده دریاخواری را شکل داده‌اند.

آب شرب و منشاء آلودگی دریای خزر

به گفته رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به دلیل پایین بودن میزان شوری از آب این دریا می‌توان برای شرب بهره برد.

یوسفی با این حال تصریح کرد که این طرح باید با در نظر گرفتن مسایل زیست‌محیطی صورت گیرد و در حال حاضر این کار تنها برای ساکنان شهرهای حاشیه خزر دارای صرفه اقتصادی است.

او مهم‌ترین خطر زیست‌محیطی پروژه شیرین‌سازی آب دریای خزر را نمک برجا مانده دانست و گفت: «پیش از هر تصمیمی برای تصفیه آب دریای خزر، باید برای نمکی که از آن بر جای می‌ماند فکر شود.»

این مقام مسئول با هشدار نسبت به آلوده‌سازی دریای خزر گفت که منشاء بسیاری از آلودگی‌ها، استخراج نفت در برخی کشورهای حاشیه شمالی خزر است.

یوسفی از ورود آلاینده از طریق رودخانه‌ها و فاضلاب‌های شهری به عنوان دیگر عامل تهدید‌کننده سلامت این دریا نام برد.

Comments

Comments are closed.

Bottom