Top

نماینده مجلس: قایق نظام را سوراخ کنیم همه غرق می‌شویم

December 29, 2017 by  

ParalmentwebParlamentOrصدای آلمان – نماینده رشت در مجلس با اشاره به تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف هشدار می‌دهد که “مردم را به دولت بدبین نکنیم”. مطابق گزارش‌ها تظاهرات اعتراضی پس از مشهد به شهرهایی از جمله کرمانشاه، شیراز و خرم‌آباد نیز کشیده شده است. روز گذشته (پنج‌شنبه ۷ دی/ ۲۸ دسامبر) تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای در مشهد، شاهرود، کاشمر و نیشابور برگزار شد که روز جمعه در شمار دیگری از شهرها و استان‌های ایران تکرار شده است. مطابق گزارش‌ها، عکس‌ها و ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده تظاهرکنندگان به وضعیت بد معیشتی، گرانی و فساد اعتراض کرده‌اند و عده‌ای نیز علیه سیاست‌های کلی حکومت و دولت حسن روحانی شعار داده‌اند. گفته می‌شود برخی منتقدان و مخالفان دولت از نارضایتی مردم برای بدبین کردن آنها به سیاست‌ها و عملکرد دولت مستقر سوءاستفاده می‌کنند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت و عضو هیئت رییسه فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعتراض‌های روز گذشته نسبت به پیامدهای بدبین کردن مردم به دولت هشدار داده است.

ناخشنودی از کل نظام

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس، جعفرزاده گفت: «افرادی که فقط می‌گویند مردم را نسبت به دولت بدبین کنیم متوجه باشند که مردم فرقی بین دولت، حاکمیت و نظام قائل نیستند.»

گرچه اعتراض‌های دیروز با تجمع “نه به گرانی” مقابل شهرداری مشهد آغاز شد ویدیوهای متعددی که در فضای مجازی منتشر شده حکایت از آن دارد که بسیاری از شعارها از مخالفت با سیاست‌های دولت روحانی بسیار فراتر رفته و کل نظام جمهوری اسلامی را هدف گرفته است.

در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شعارهایی از این قبیل شنیده می‌شود: «چه اشتباهی کردم که انقلاب کردم»، «پلیس برو دزدو بگیر»،‌ «نه غزه، نه لبنان، ‌جانم فدای ایران» و «نترسید نترسید، ‌ما همه با هم هستیم.»

حسن حیدری، دادستان مشهد، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از دستگیری ۵۲ نفر در این شهر خبر داده و تظاهرکنندگان را “عده‌ای ساختارشکن” خوانده که به زعم او “شعارهای تند” سرداده‌اند.

خطر غرق شدن “قایق سوراخ نظام”

نماینده رشت در مجلس با اشاره به حوادث روز گذشته در خراسان گفته است: «ما همه سوار بر یک قایق هستیم و هر کسی این قایق را سوراخ کند همه با هم غرق می‌شویم، لذا امیدوارم تمام افرادی که فقط می‌گویند دولت را هدف بگیریم و مردم را نسبت به دولت بدبین کنیم متوجه باشند که مردم فرقی بین دولت، حاکمیت و نظام قائل نیستند و زمانی که بدبین شوند نسبت به همه بدبین می‌شوند و کسی سعی نکند که این کشتی را سوراخ کند.»

“بدبینی مردم به کل نظام” که جعفرزاده نسبت به پیامدهای آن هشدار می‌دهد در شعارهای تظاهرکنندگان روز جمعه در کرمانشاه و شمار دیگری از شهرهای ایران نیز تبلور یافته است.

مطابق آنچه در ویدیوهای منتشرشده در فضای مجازی شنیده و دیده می‌شود تظاهرکنندگان در کرمانشاه ضمن تکرار برخی “شعارهای تند” معترضان روز گذشته، از جمله شعار داده‌اند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن»، «ملت گدایی می‌کند، آخوند خدایی می‌کند»، «مرگ بر دیکتاتور.»

در کرمانشاه مانند روز گذشته در مشهد، پلیس و نیروهای امنیتی با باتوم، گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش به معترضان حمله برده و به ضرب و شتم تظاهرکنندگان پرداخته‌اند.

“استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی”

در ویدیویی که در “یوتیوب” منتشر شده و ظاهرا در یکی از خیابان‌های کرمانشاه گرفته شده است، تظاهرکنندگان شعار می‌دهند “استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی” و از نیروی انتظامی می‌خواهند که به جای حمله به مردم از معترضان حمایت کنند.

Comments

Comments are closed.

Bottom