Top

استاندار اصفهان: بحران آب استان جدی است

April 15, 2018 by  

صدای آلمان

استاندار اصفهان با هشدار نسبت به وضعیت آب این استان اعلام کرد که بحران آب اصفهان جدی است و باید آب شرب مردم به صورت حداقلی تامین شود. امام جمعه موقت اصفهان نیز گفته بود برای نزول باران باید کار را به خدا سپرد. محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان روز شنبه (۲۵ فروردین) گفت: «تابستان خوبی پیش رو نداریم.» او از مردم خواهش کرد صرفه‌جویی کنند و گفت میزان خشکسالی در سال جاری در اصفهان جدی است و باید آب شرب مردم به صورت حداقلی تامین شود. به گزارش ایلنا، محسن مهر علیزاده با تاکید بر این موضوع که “نباید امسال انتظار آب فراوان داشته باشیم” گفت، در مقابله با کمبود آب “چندکار اساسی” باید انجام شود. او یکی از این اقدام‌ها را “وارد کردن آب از پروژه کوهرنگ ۳” نامید و اعلام کرد که این پروژه آغاز شده است.

علیزاده اقدام مهم بعدی را “ورود آب از خلیج فارس” نامید و گفت این پروژه هشت تا ۱۰ سال زمان می برد و “تا این لحظه تا گل گوهر سیرجان رسیده و باید خط‌های جدید ایجاد کنیم تا به اصفهان برسد.”

محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان

مهرعلیزاده در انتها گفت: «مشکلات آبی در استان اصفهان جدی است و فقط ۳۵ درصد منابع آبی فعال است.» او خواستار آن شد که مردم اصفهان دست‌کم ۲۰ درصد صرفه‌جویی در آب داشته باشند.

بحران کم‌آبی و عدم مدیریت صحیح منابع آبی در اصفهان

بحران آب در ایران در سال‌های گذشته روز به روز حادتر می‌شود و باعث تنش‌ها و درگیری‌های زیادی شده است. کاهش بارندگی و مهم‌تر از آن، عدم ‌مدیریت منابع آب و استفاده درست از آن ایران را با تهدید‌ جدی بحران کمبود آب مواجه ساخته است.

به گزارش ایرنا حدود ۳۰۰ هزار نفر در مناطق شرق اصفهان زندگی می‌کنند که اغلب آنها کشاورز هستند. کشاورزان اصفهان در مقابله با بحران کم‌آبی و عدم مدیریت صحیح منابع آبی، از جمله در اعتراض به عدم تامین “حق‌آبه از زاینده‌رود” ماه‌هاست که اعتراض‌شان ادامه دارد.

بعضی از تظاهرات کشاورزان اصفهانی تاکنون با دخالت نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شده و اعتراض‌های این کشاورزان از اسفند ماه سال گذشته به اوج خود رسیده‌اند.

کارشناسان بر این نظرند که بحران آب در ایران جدی است و مهار نشدن بحران کم‌آبی و خشکسالی پیامدهای ناگواری برای ایران در پی خواهد داشت.

حسینعلی حاجی دلیگانی، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که از ماه مرداد سال جاری پنج میلیون نفر در اصفهان آب آشامیدنی نخواهند داشت.

مجتبی میردامادی، امام جمعه موقت اصفهان، با بیان اینکه مسئولان عالی استان در روزهای اخیر تلاش مستمری برای حل مشکل داشته‌اند، گفته است: «لازم است کشاورزان عزیز با صبر بیشتر و نظاره تلاش همه دستگاه‌ها از خدا نیز برای نزول باران و حل مشکل درخواست داشته باشید و کار را به او بسپاریم.»

Comments

Comments are closed.

Bottom