Top

وعده دوباره ایران برای ثبت جهانی دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو

July 21, 2018 by  

زمانه

محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی در سمپوزیوم دماوند ۲۰۱۸ اعلام کرد «در حال حاضر در حال تهیه پرونده‌ای با موضوع دماوند هستیم تا این کوه و منظر آن ثبت جهانی شود.» او هدف از ثبت جهانی این کوه به عنوان میراث طبیعی ایران در فهرست میراث طبیعی یونسکو را محافظت بهتر از دماوند خواند.

 

راهسازی و جاده‌کشی آسفالت در این کوه، حضور چندین تولیدی آلاینده در اطراف آن، چرای بی رویه دام‌ها در مراتعش، معدنکاری، انباشت آشغال، گردشگری غیراصولی و تخریب بافت محلی و روستایی از جمله بحران‌های زیست محیطی است که دماوند با آن مواجه است.

دماوند مرتفع‌ترین و افسانه‌ای‌ترین قله‌ی ایران از سال ۱۳۸۷ به‌عنوان نخستین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بر اساس بررسی های انجام شده در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ارتفاع قله‌ی دماوند، ۵۶۱۹ متر اندازه گیری شده است؛ بلندترین قله‌ی خاورمیانه.

خبر تهیه پرونده‌ دماوند برای ثبت جهانی در حالی منتشر می‌شود که چهار سال پیش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران اعلام کرد مدیریت چندگانه بر این منطقه طبیعی قطعا مانع ثبت آن خواهد شد.

اما سال ۹۴ معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود « ثبت جهانی دماوند مهمترین برنامه است».

با این حال، بهمن ماه ۹۶ نصیر قیداری دبیرکل کمیسیون ملی سازمان یونسکو اعلام کرد ثبت جهانی دماوند به عنوان میراث طبیعی به دلیل آسیب‌های فراوان منتفی شده است.

قله دماوند که جزو آثار ملی ایران ثبت شده است، از امیدهای اول دوست‌داران طبیعت برای قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. اما به سبب آسیب‌های فراوان این کون ابتدا کویر لوت به عنوان نخستین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است.

Comments

Comments are closed.

Bottom