Top

بازار داغ کار در آمریکا: فرصت‌های شغلی از تعداد بیکاران بیشتر شد

September 13, 2018 by  

برای نخستین بار در بیست سال اخیر، شمار فرصت‌های شغلی در آمریکا از آمار رسمی جویندگان کار بالاتر رفت. این در حالی است که آمار تاسیس شرکت‌های جدید در آمریکا، به رکورد تازه‌ای دست یافت. بازار داغ کار سبب شده است که کارگران با اعتماد نفس بیشتری شغل عوض می‌کنند و در برخی صنایع کلیدی، از جمله فولاد، کارفرمایان با فشار اتحادیه کارگری برای افزایش دستمزدها روبرو شده‌اند. در ماه ژوئیه شماره جویندگان کار ۶۵۰ هزار کمتر از فرصت‌های شغلی بود،‌ نشانه داغ شدن بازار کار. بنا به آمار وزارت کار آمریکا، که سه‌شنبه (دیروز منتشر شد) شمار فرصت‌های شغلی در آن ماه، با ۱۱۷ هزار رشد، به ۶ میلیون و ۹۴۰ هزار رسید، که از سال ۲۰۰۰ تا کنون بی‌سابقه است. شمار آمریکائیان جویای کار،‌ مطابق همین آمار، در ماه ژوئیه، معادل ۶ میلیون و ۲۸۰ هزار بود. این شکاف، که ابتدا در ماه آوریل آغاز شد،‌ همچنان رو به افزایش است و در گزارش آماری ماه آگوست (ماه گذشته) نیز منعکس است. جس اجرتون،‌ اقتصاددان بانک جی پی مورگان چیس گفت کارگران در این بازار کار، به اعتماد لازم برای تغییر شغل دست پیدا می‌کنند. با داغ شدن بازار کار، نرخ افزایش دستمزدها نیز در ماه آگوست بالاتر رفت،‌ به حدی که آن هم از سال ۲۰۰۰ تاکنون سابقه نداشته.

از سوی دیگر، «کوین هست» رئیس هیات مدیره مشاوران اقتصادی کاخ سفید، روز دوشنبه ۱۰ سپتامبر طی یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید گفت، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ تاکنون، نرخ رشد اقتصاد آمریکا از نرخ بیکاری بالاتر است.

اداره آمار آمریکا در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۲ سپتامبر منتشر کرد، می‌نویسد در اثر بهبود شرایط اقتصادی، دستمزد طبقه متوسط در آمریکا در سال ۲۰۱۷به بالاترین رشد خود رسید و نرخ ملی فقر در آمریکا پائین آمد. متوسط دستمزد خانوارهای طبقه متوسط در سال ۲۰۱۷ به ۶۱ هزار و ۳۷۲ دلار رسید، به این مفهوم که نصف تمام خانوارها، درآمدی بیشتر از این رقم داشتند و نصف دیگر، درآمدی کمتر از آن.

آمار تولید کارخانجات را «موسسه مدیریت عرضه» (ISM) تهیه می‌کند. این موسسه سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که شاخص فعالیت تولیدی کارخانجات در ماه آگوست ۲۰۱۸ به ۶۱.۳ رسید، که از ماه می ۲۰۰۴ تاکنون سابقه نداشته است. رشد این شاخص باعث شد که بانک مرکزی شعبه نیویورک پیش‌بینی نرخ رشد تولید ناخالص ملی برای نیمه دوم سال ۲۰۱۸ را بالا ببرد.

از سوی دیگر، روند تاسیس شرکت‌های کارآفرین نیز در سه‌ماه اخیر رکورد تازه‌ای برجای گذاشت، و شاخص دیگری برای محک سرعت گرفتن در نرخ رشد اقتصاد است.

آمار افزایش شرکت‌های کارآفرین از طریق جمع زدن تقاضاها برای شماره‌های جدید مؤدیان مالیاتی در مقطع زمانی معین، به دست می‌آید. آمار این تقاضاها را دولت آمریکا از سال ۲۰۰۴ به این سو، گردآوری می‌کند.

آخرین گزارش حاکی است که در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸، تعداد ۸۷۶ هزار و ۲۰۱ شرکت جدید برای دریافت شماره مؤدی مالیاتی به وزارت خزانه‌داری تقاضا دادند.

گزارش روزنامه وال استریت جورنال حاکی است که این رقم پیش از سال ۲۰۱۶، هرگز از ۸۰۰ هزار بالاتر نرفته بود

 

Comments

Comments are closed.

Bottom