Top

دکتر اصغر چوبک در راه صد سالگی

October 4, 2018 by  

شاهرخ احکامی

از سال ۱۹۷۱ که برای آغاز پیشه پزشکی وارد نیوجرسی شدم، نخستین همکار ایرانی من در بیمارستانی که بیمارانم را برای زایمان و مداوا می‌بردم، دکتر اصغر چوبک بود که هنوز هم خاطره اولین دیدار او با آن چهره خندان و مهربان، با قامت بلند و آراسته و متین در ذهنم زنده است. او با مهربانی و تواضع من و همسرم را به مناسبت نوروز به منزلش دعوت کرد. آن روزها انجمن و جشنواره نوروزی در محیط زندگی تازه ما نبود و اگر هم بود ما با آن آشنایی نداشتیم. این برخورد و مهمان‌نوازی هنوز هم یکی از خاطرات خوب ماست. در تمام این سال‌ها کار و همکاری با دکتر اصغر چوبک، پزشک و جراح ورزیده، انسان خیر و سخاوتمند در کمک به بیماران بی‌بضاعت، زبان‌زد عام و خاص بوده است. او در تمام مراحل سخت و گرفتاری‌های شغلی، که گریبانگیر هر پزشک پر کار با تعداد زیادی بیمار می‌شود، با متانت،خونسردی و مهارت در رفع آنها تلاش می‌کرد و هیچ‌گاه گله و شکایتی از کسی نداشت. دکتر چوبک علاوه بر رفتار خارق‌العاده‌اش در حرفه پزشکی، دارای حافظه‌ای بسیار قوی است و با اینکه سال‌ها از کتاب‌های درسی پزشکی را دور بود، هنوز هم هر موضوع پزشکی و یا حتی آناتومی را با جزئیاتی که در کتاب‌ها هست، توضیح می داد. او چند سالی است که بازنشسته شده است.
من بارها شاهد رفتار چوبک با همسر دلبند و وفادار و فرزندان نازنینش بوده‌ام. او همسری نمونه، پدری مهربان، دلسوز و اندیشمند است و رفتارش با اعضای خانواده می‌تواند برای کسانی که از لذت وقت گذراندان با عزیزان‌شان غافل هستند، آموزنده باشد. چند بار سرزده وقتی به منزلش رفته ‌ام، او را در آشپزخانه سرگرم پوست کردن میوه بِه برای تهیه مربا دیدم. او با وجود سالیان دراز دوری از زادگاه و وطن، که آن را از جان و دل دوست دارد، همیشه هنگام جراحی، آهنگ‌های دلنشین بوشهری و جنوبی و شیرازی را زمزمه می‌کرد. پرستاران او که با زبان فارسی آشنایی ندارشتند، از زمزمه دکتر چوبک متعجب می‌شدند. گاه‌گاهی که من و او هنگام جراحی دستیار یکدیگر می‌شدیم، از شنیدن زمزمه‌های لطیف او بسیار لذت می‌بردم.
دکتر چوبک و همسر والایش، جین چوبک در کارهای اجتماعی ایرانی‌ــ‌آمریکایی، در برپایی مراسم نوروزی و سایر جشن‌های ایرانی، در انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه پهلوی (شیراز) سخت کوشا بودند.
دکتر اصغر چوبک در سال ۱۹۲۸ در بوشهر به دنیا آمد و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی شیراز، در سال ۱۹۵۹ برای ادامه تحصیلات به آمریکا آمد و هنگام گذراندن دوره تخصصی رشته مامایی زنان با همسرش بانو جین چوبک ازدواج کرد و پس از اتمام دوران تخصصی در شهر پَسِیک ایالت نیوجرسی، در رشته مامایی زنان به طبابت مشغول شد.
دکتر اصغر چوبک و همسرش دارای سه دختر و یک پسر شایسته هستند. دکتر ثریا (دندان‌پزشک)، لیلی فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق، دکتر سوزان (دندان‌پزشک)، دکتر جان چوبک جراح و متخصص شایسته قلب. همسران فرزندان چوبک هم افرادی بسیار موفق و سرشناس هستند. دکتر اصغر چوبک ۹ نوه دارد که بزرگ‌ترین آنها، تروی دندان‌پزشک، کِیلی دانشجوی دکترای روانشناسی و کامرون دانشجوی رشته حقوق هستند.
 آقا و خانم دکتر چوبک، در کنار این همه موفقیت، در دوران بحرانی انقلاب و پس از آن، همواره منزل‌شان کانون گرم و پر از محبتی بوده برای خویشان و ایرانیان از وطن رانده و آواره در دیار غربت. هنوز بسیاری از آنها که به یاری چوبک‌ها سر و سامانی یافته‌اند، از این خانواده به نیکی و با سپاس یاد می‌کنند.
داستان زندگی دکتر اصغر چوبک، داستانی آموزنده برای همه کسانی است که از دیار و موطن خویش به سرزمین‌های ناآشنا پناه آورده‌ و با سخت‌کوشی، غرور و شایستگی، نه تنها خودشان از نخبگان جامعه میزبان شده‌اند، بلکه فرزندان و نوباوگان آنها هم درسایه پرورش خوب و صادقانه ‌شان قرار گرفته‌اند، و بزودی سکان کشتی در حال پیش‌روی این کشور را جلوتر خواهند برد.
«میراث ایران» وجود شخصیت‌هایی نظیر دکتر اصغر چوبک را به جامعه ایرانی‌ــ‌آمریکایی تبریک می‌گوید و از این که سرزمین محبوب ما ایران، چنین جواهراتی را از دست داده، عمیقاَ متأسف است…

Comments

Comments are closed.

Bottom