Top

سفیر پیشین ایران در ژنو: اتحادیه اروپا حق دارد در ایران دفتر داشته باشد

October 13, 2018 by  

علی خرم سفیر سابق ایران در ژنو از تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران حمایت کرد و گفت که این حق اتحادیه اروپاست و امتیاز بزرگی هم برای ایران به حساب می‌آید. او گفت که اروپا در مقابل آمریکا از برجام “تمام‌قد” دفاع می‌کند. علی خرم، سفیر سابق ایران در در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنوروز شنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) به خبرگزاری ایلنا گفت که همکاری‌های اروپا با ایران فراتر از توافق برجام است و مختص به برجام نبوده است. او در این ارتباط به دفاع اتحادیه اروپا از برجام هم اشاره کرد و گفت: «اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر به صورت تمام‌قد در مقابل متحد سنتی و راهبردی خود یعنی آمریکا قرار گرفته و از توافق هسته‌ای به شدت حمایت می‌کن این دیپلمات سابق ایران  در ادامه صحبت‌های خود افزود: «در صورتی که برجام پابرجا باقی بماند و ایران و اروپا بتوانند از گردنه سنگ‌اندازی‌های دولت امریکا عبور کنند که البته کار سختی هم خواهد بود، این مسئله می‌تواند به رشد بیش از پیش مناسبات طرفین کمک کند.»

سفیر سابق ایران در ژنو سیاست‌های اتحادیه اروپا را در ایجاد سازوکار مستقل ویژه مالی ستود و خاطرنشان کرد که این موضوع “عزم راسخ اروپا برای همکاری با ایران” را نشان می‌دهد.

خرم تصریح کرد: «هر سلامی، علیکی دارد و هر سلام پاسخ دادنی، (تاسیس دفتر اتحادیه اروپا) می‌تواند گشایش‌های بیشتر و فرصت‌های افزون‌تری را ایجاد کند. حال اگر به فرصت پیش آمده، ایران پاسخ نه بدهد، قطعا این مسئله می‌تواند طرف مقابل را برای همکاری با ایران دلسرد کند.»

مخالفت علم‌الهدی با افتتاح دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا

بحث بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا از فروردین سال ۹۵ در جریان بوده اما پس از قطعنامه پارلمان اروپا در باب عادی‌سازی مناسبات طرفین، جدی‌تر از پیش دنبال شده است. اتحادیه اروپا تا کنون بارها آمادگی خود را برای افتتاح دفتر در تهران ابراز داشته است، اما از سوی جناح‌های تندرو در ایران مخالفت شدیدی با این خواست صورت گرفته است.

احمد علم‌الهدی، نماینده علی خامنه‌ای در مشهد و امام جمعه این شهر

احمد علم‌الهدی، نماینده علی خامنه‌ای در مشهد و امام جمعه این شهر در یکی از خطبه‌های نماز جمعه با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران مخالفت کرد و گفت: «دفتر اتحادیه اروپا جاسوس‌خانه دوم آمریکا و مکانیزم و کارخانه نفوذ است اما برخی نخبگان ما به اندازه بچه حزب‌اللهی‌ها بصیرت ندارند.»

خرم در پاسخ به ادعای جاسوسی دفتر اتحادیه اروپا هم گفت که کشف تیم‌های جاسوسی برعهده سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی است و هرکسی نباید ظن و گمان خویش را به عنوان یک امر قطعی مطرح کند.

او تاکید کرد: «نگرانی بابت این ادعا بسیار مضحک است. ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در تهران دفتر دارند. اگر بخواهند آنها جاسوسی کنند، آیا نمی‌توانند این کار از طریق آن ۲۸ سفارتخانه انجام دهند. از طرفی، مگر جاسوسی از طریق دفتر و سفارتخانه انجام می‌شود؟ اسرائیل در ایران نه سفارتخانه دارد و نه دفتر اما هم جاسوسی می‌کند و هم دست به عملیات تروریستی می‌زند.»

Comments

Comments are closed.

Bottom