Top

دستگیری یک دختر جوان به جرم برداشتن روسری

October 31, 2018 by  

اعتراض به حجاب اجباری در ایران که از دی ماه سال گذشته با برداشتن روسری از سر و افراشتن آن بر نوئی که کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، روز گذشته، زن جوانی در میدان انقلاب، روسری خود را برداشته و آنرا همراه با چند بادکنک رنگی در آسمان به اهتزاز درآورده است. بر أساس همین ویدیوها، دقایقی بعد، این زن جوان به خواست یک مامور انتظامی از بنای وسط میدان پائین آمده تا با او راهی کلانتری شود. بر اساس همین فیلم‌ها، این دختر جوان که در بارۀ هویت او گزارشی در دست نیست، از سوی حاضران و رهگذران مورد تشویق قرار می‌گیرد.

اعتراضات علنی به حجاب اجباری در دو ماه پایان سال گذشته به دستگیری نزدیک به ۴٠ تن و محکومیت برخی از آنان انجامید.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که با عنوان «عوامل موثر بر اجرائی شدن سیاست های حجاب و راهکارهای پیش رو» در مرداد ماه سال ١٣٩٧ منتشر کرد، صراحتاً بر عدم توفیق سیاست‌های حکومت در تحمیل حجاب تاکید کرده و آنرا مسئله‌ای «لاینحل» ارزیابی کرده است.

با اینکه، بسیاری از صاحب نظران قوانین اجتماعی دین را قابل تغییر می‌دانند، قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی ایران، حتی اظهار نظر در این راستا را جرم تلقی می‌کند.

خانم ناهید خدا کرمی، عضو شورای شهر تهران، چنانکه خود در ١٣ مهرماه گذشته اعلام کرد، به دلیل یادداشتی مبنی بر «انتخاب نوع پوشش حق زنان است» به دادگاه احضار شده است.  

Comments

Comments are closed.

Bottom