Top

واشنگتن به عراق، برای واردات برق و گاز از ایران معافیت می دهد

November 8, 2018 by  

پس از اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، عراق که برای تأمین نیازهای انرژی (برق و گاز) و همچنین نیازهای مصرفی خود شدیداً به ایران وابسته است، در شرایط بسیار حساس و خطیری قرار گرفته است. از یک سوی عراق با توجه به ساختار سیاسی، قومی و مذهبی خود یک کشور دوست و همسایه ایران است و تعاملات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی گسترده ای با ایران دارد، از سوی دیگر، عراق، از نظر امنیتی، برقراری ثبات و خصوصاً پیشرفت اقتصادی به عنوان یک کشور متحد و دوست روی آمریکا حساب می کند. با ملاحظه شرایط خاص و حساس عراق، دولت آمریکا گفته است برای اینکه عراق بتواند به وارد کردن برق و گاز از ایران ادامه دهد، برای این کشور مجوز معافیت صادر کرده است. “برایان هوک” رییس گروه اقدام ایران روز چهارشنبه ۷ نوامبر/ ١۶ آبان از تصمیم واشنگتن برای معاف شدن عراق از بعضی تحریم‌ها خبر داد. هوک گفت که عراق می‌تواند به خرید برق و گاز از ایران ادامه دهد. اما، عراق برای برخورداری و ادامه این معافیت‌ها باید ظرف مدت ۴۵ روز نقشه راهی در چهارچوب یک برنامه‌ مدون تهیه و به واشنگتن ارائه داد و در آن به صراحت توضیح بدهد که این کشور چگونه می تواند به صورت تدریجی به وابستگی خود به واردات برق و گاز ایران پایان دهد.

ایران یکی از تامین‌کننده‌های اصلی انرژی عراق (بخصوص گاز طبیعی و برق) است. در حال حاضر، عراق ۱۳۰۰ مگاوات برق و همچنین مقدار قابل‌ توجهی گاز برای نیروگاه های تولید برق خود از ایران می‌خرد.

در همین حال یک مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: خود کفایی در این زمینه قابل دسترس است، اما نباید فراموش کرد که برای نیل بدان حداقل ۴ سال زمان لازم است.

عراق سال‌هاست با بحران تولید برق روبروست و در بیشتر شهر‌های این کشور، مردم تنها چند ساعت در روز برق سراسری در اختیار داشته و در سایر ساعات روز مجبور هستند از موتور‌های برق استفاده کنند. همانطور که میدانیم، این این کمبود در ماه‌‌های گذشته به اعتراضات خیابانی در استان بصره و استان های جنوبی این کشور منجر شد که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

Comments

Comments are closed.

Bottom