Top

ناوشکن “سهند” به ناوگان نیروی دریایی ایران پیوست

December 2, 2018 by  

جمهوری اسلامی در اوج تنش با آمریکا اعلام کرد که ناوشکن پیشرفته جدیدی به نام “سهند” را به خدمت گرفته است. به گفته مقامات ایرانی این ناوشکن با سیستم‌های راداری قابل شناسایی نیست.  جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۱ دسامبر (۱۰ آذر) اعلام کرد که ناوشکن سهند رسما به ناوگان نیروی دریایی ایران پیوسته است. رونمایی از این ناوشکن به یکی از خبرهای مهم رسانه‌های غربی تبدیل شد. تلویزیون دولتی ایران هم مراسم رونمایی این ناو جنگی را به صورت زنده پخش کرد. در تبلیغات رسانه‌های ایرانی سهند “قدرتمدترین ناوشکن خاورمیانه” و “پیشرفته‌ترین ناوشکن جنگی غرب آسیا” توصیف می‌شود. به گفته مقامات ایرانی این ناوشکن ساخت خود ایران است و بعد از ناوشکن‌های جماران و دماوند، سومین محصول از مجموعه پروژه‌های موج است که در بندرعباس به ناوگان دریایی جنوب ایران در خلیج فارس پیوست.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، این ناوشکن توانایی حمل بالگرد ‌و امکان حمل سامانه‌های موشکی زمین به زمین و اژدرهای سطحی و زیر سطحی را دارد. سهند دارای سامانه‌های الکترونیکی و دفاعی مدرن و به‌روزشده است. بنابه ادعای رسانه‌های دولتی ایران این ناوشکن با سیستم‌های راداری قابل شناسایی نیست و قابلیت رادارگریزی دارد.

سهند هزار و ۳۰۰ تن وزن دارد و طول آن  به ۹۶ متر می‌رسد. این ناوشکن قادر است ۱۵۰ روز دریانوردی کند و ساخت این ناوشکن ۶ سال طول کشیده است.

 

تلاش ایران برای تولیدات نظامی بومی

ایران از سال ۱۹۹۲ برای تامین نیازهای نظامی ارتش خود تلاش می‌کند. طبق گزارش‌هایی که تا کنون منتشر شده، این کشور هواپیماهای جنگی، تانک، موشک و هم‌چنین زیردریایی‌های سبک و اژدر تولید کرده است.

هشت سال پیش، تهران ناوگان دریایی خود را در ناحیه خلیج فارس با رونمایی از ناوشکن بومی توسعه داد. ظاهرا جمهوری اسلامی ایران پنج کشتی نظامی مدرن در اختیار دارد. در سال‌های اخیر هم  نیروی دریایی ایران ظرفیت خود را برای ارسال کشتی به اقیانوس هند و خلیج عدن گسترش داده است تا از کشتی‌های تجاری ایران در برابر دزدان دریایی سومالی محافظت کند.

روز پنجشنبه ۲۹ نوامبر (۸ آذر ۹۷) نیروی دریایی ایران اعلام کرد که دو فروند زیردریایی سبک را برای استفاده در آب‌های کم عمق مانند خلیج فارس وارد ناوگان دریایی خود کرده است.

رونمایی از ناوگان سهند زمانی انجام گرفته است که تحریم‌های سختی از طرف ایالات متحده آمریکا علیه ایران اعمال می‌شود. دولت ترامپ روز شنبه پنجم نوامبر (۱۴ آبان) تمامی تحریم‌های نفتی ایران و نقل و انتقالات مالی که قبلا لغو شده بود را دوباره بازگرداند.

Comments

Comments are closed.

Bottom