Top

تنبیه بدنی یک دانش آموز در همدان؛ مسئولان مدرسه و معلم برکنار شدند

December 7, 2018 by  

خبرگزاری ایرنا

مسئولان آموزش و پرورش استان همدان در ایران از برکناری مدیر و معاون یک مدرسه و تعلیق معلم به دلیل تنبه بدنی یک دانش‌آموز خبر دادند. معلم از دانش‌آموزان دیگر خواسته بود که در کتک زدن این دانش‌آموز با او مشارکت کنند.

محمد پورداود، مدیر کل آموزش و پروش استان همدان به خبرگزاری ایرنا گفت که در رابطه با تنبیه فیزیکی دانش آموزی در یکی از دبیرستان‌های شهر همدان، مدیر و معاون آموزشی این مدرسه برکنار شده و معلم خاطی به حالت تعلیق درآمده است و هر سه نفر به هیات تخلفات اداره کل آموزش و پرورش معرفی شده‌اند.

به گفته آقای پورداود: “روز شنبه دهم آذرماه در کلاس هفتم مدرسه شهید مقصودی شهر همدان، مبصر کلاس، امیررضا را به عنوان دانش آموز بی انضباط برای تنبیه به معلم درس علوم معرفی می‌کند.” و معلم کلاس از سایر دانش آموزان می‌خواهد که در کتک زدن امیررضا مشارکت کنند.

واکنش‌ها به این اتفاق پس از آن بود که گزارشی درباره این پرونده از بخش خبری شبکه دوم تلویزیون ایران پخش شد.

‘اگه ما نمی‌زدیم ما رو کتک می‌زد و می‌گفت بزنیدش’

در گزارشی که از تلویزیون ایران پخش شده است، گزارشگر به میان دانش‌آموزان این کلاس رفته است و بعضی از آنها تعریف می‌کنند که چطور این دانش‌آموز را به خواست معلم کلاس کتک زده‌اند.

یک دانش آموز می‌گوید: “اگر ما کتک نمی‌زدیم، ما رو می‎زد و می‌گفت که بزنیدش، داره تکان میخورد.”

اما ناظم مدرسه به گزارشگر گفت که این یک “شوخی آموزشی” بوده است و برای عوض کردن جو کلاس انجام شده است.

محمد سهرابی، رئیس اداره‌ اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش همدان هم با تایید جزئیات این حادثه، انعکاس خبری آن در تلویزیون را اقدامی”شتابزده ” توصیف کرد و از صدا وسیما خواست که طوری گزارش تهیه نکنند که “با یک روایت ناقص تلاش‌های معلمان زیر سوال برود.”

به گفته آقای سهرابی، پس از این اتفاق مسئولان آموزش و پرورش ناحیه ۲ همدان “با دعوت از اولیا از آنها دلجویی کردند.”

این اولین بار نیست که فیلم یا تصاویر دانش آموزانی که تنبیه بدنی می‌شوند در رسانه‌های ایران بازنشر می‌شود و معمولا پس از انعکاس خبری و یا شکایت خانواده‌هاست که با مساله تنبه فیزیکی برخورد قانونی انجام می‌شود.

بر اساس ماده ۷۷ آیین‌نامه اجرایی مدارس در ایران مصوب ۱۳۷۹، هرگونه تنبیه بدنی، توهین و تعیین تکالیف اضافی برای دانش‌آموزان غیرقانونی است.

در ماده‌ ۸۱ همین آیین‌نامه تاکید شده است که “تنبیه‌ انضباطی‌ باید روشنگرانه‌ و آگاه‌ کننده‌ باشد” و در تنبیه‌های انضباطی باید “آبروی‌ دانش‌ آموز حفظ شود و از تنبیه‌ در حضور جمع‌ جز در موارد ضروری‌ اجتناب‌ گردد.”

Comments

Comments are closed.

Bottom