Top

نمایشگاهی متفاوت از نگار احکامی

December 25, 2018 by  

میراث ایران

در سال ۲۰۱۸، این دومین نمایشگاه موفقیت‌آمیز نگار احکامی در شهر آرلینگتن ویرجینیا است. نمایشگاه کارهای جدید نگار در گالری «کُودی» دانشگاه مری مونت از اول نوامبر تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ ادامه داشت. طی این مدت دو سخنرانی توسط هنرمند انجام گرفت که با استقبال زیادی روبرو گردید. همان طور که از نام این مجموعه the taking برمی‌آید، یعنی «برگرفته» کارهای این مجموعه تأثیر هنر ایرانی در سایر کشورهای مترقی نظیر یونان، ایتالیا، فرانسه و حتی آمریکا می‌باشد. نگار در تابلوی the taking، بر ۲۹ تکه سرامیک با رنگ‌ها، تصاویر حیرت‌انگیز و قابل تأملی نقش کرده است، قالی ایرانی زیر پای رئیس‌جمهور آمریکا، آرایش چشم سوفیا لورن و … جالب آن که گرچه نقاش زاده پرورده آمریکا است زیبایی رنگ‌ها، سرامیک ایرانی و ظرافت ایرانی دربیشتر کارهای نمایانش است.

تابلوی «کفتان» هم که زیور پشت جلد مجله است، اثر دیگری از این مجموعه دیدنی است. کفتان یا خفتان، نامی فراموش شده از ایران باستان است ولی در اشعار فردوسی، سعدی، فرخی و …بارها آمده است. «یکی نیزه زد بر کمر بند اوی/ که بگذشت خفتان و پیوند اوی» (فردوسی). خفتان، یا به زبان غربی‌ها «کفتان»، لباسی رزمی و زیرجوشن برای حفاظت از ضربه شمشیر بوده است و حالا با رنگ‌ها و فرم‌های گوناگون لباس زنان شده است. در کار زیبای «کفتان» هم باز شاهد استفاده از رنگ‌های جادویی کاشی‌کاری‌های ایرانی و آن آبی سحرانگیز هستیم. 

نگار احکامی، نقاشی شناخته شده در جامعه هنری آمریکاست و دو تابلوی متعلق به موزه او، در حال حاضر در کنار کارهای نقاش بزرگ آمریکایی جورجیو اوکیف در حال گردش در نمایشگاه‌های آمریکا می‌باشد. 

 

Comments

Comments are closed.

Bottom