Top

‘رکود و کم‌رونقی’ بازار سکه و طلا در ایران با وجود کاهش قیمت‌ها

April 15, 2019 by  

بی بی سی – آیت محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از کسادی بازار سکه و طلا انتقاد کرده و شرایط کنونی این صنف را “اوج رکود بازار” توصیف کرده است. به گزارش خبرآنلاین، آقای محمدولی گفته است: “بسیاری از همکاران ما هر روز به محل کار خود مراجعه می کنند در حالی که حضور آنها به اصطلاح بی‌فایده است زیرا مشتری برای طلا وجود ندارد.” رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران همچنین گفته است: “وضعیت بازار سکه و طلا از نیمه دوم سال ۹۶ و کل سال ۹۷ و همچنین از ابتدای سال ۹۸ تاکنون وضعیت بازار بسیار کم‌رونق بوده و در واقع در اوج رکود بازار به سر می‌بریم.” این اظهار نظر یک هفته پس از افزایش شدید قیمت‌ها در بازار سکه و طلا صورت می‌گیرد.

هفته پیش هم‌زمان با نوسان شدید قیمت ارز، قیمت هر سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید) به بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰هزار تومان هم رسید اما از اواخر هفته پیش قیمت‌ها شروع به کاهش کرد.

در معاملات امروز (دوشنبه ۲۶ فروردین) هر سکه طلا به حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به اوایل هفته کاهش نشان می‌دهد.

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران “بسیاری از مشتریان بازار طلا در یک سال و نیم گذشته از دست رفته‌اند و اگر چاره‌اندیشی نشود احتمال تعطیلی واحدهای صنف طلا و جواهر وجود دارد. “

تعداد واحدهای صنفی خرده‌فروشی در تهران به حدود ۲۵ تا ۲۶ هزار می‌رسد و بنابر اعلام اتحادیه طلا و جواهر بیشتر این واحدها “بدون هیچ فعالیت اقتصادی فقط در بازار حضور دارند.”

هفته پیش با قوت گرفتن احتمال “تروریستی” خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا، قیمتها در بازار طلا و ارز شروع به افزایش کرد.

قیمت دلار با اعلام آمریکا به بالای ۱۴ هزار تومان رسید و سکه هم مرز ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را رد کرد.

بالا رفتن قیمت ارز در بازار ایران در سال گذشته (۱۳۹۷) باعث شد عده زیادی از شهروندان ایرانی در مقطعی برای فرار از کاهش ارزش ریال، سرمایه‌‌های خود را روانه بازارهای موازی نظیر سکه کنند.

به همین دلیل به موازات افزایش قیمت ارز و امنیتی شدن این بازار، تقاضا برای خرید طلا و سکه هم بالا رفت.

یکی از تبعات این افزایش تقاضا، رونق موسساتی نظیر “سکه ثامن” بود که نتیجه آن به جا گذاشتن تعداد زیادی مال‌باخته بود.

قیمت سکه طرح جدید (امامی) در فروردین ماه ۱۳۹۷ حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که قیمت آن به موازات افزایش نرخ ارز افزایش یافت.

افزایش قیمت سکه در نیمه اول سال پیش در بازار ایران در حالی بود که قیمت طلا در همین مدت در بازارهای جهانی رو به کاهش بود.

قیمت هر اونس طلا در اوایل فروردین پارسال حدود ۱۳۳۶ دلار بود که در اوایل مهر ماه به ۱۲۰۰ دلار رسید ولی هم‌زمان قیمت سکه و طلا در بازار ایران بالا می‌رفت.

در مهر ماه و زمانی که نرخ دلار به آستانه بیست هزار تومان رسید، قیمت سکه هم به بالای ۵ میلیون رسید ولی بعدا فروکش کرد. قیمت ثبت شده سکه در هفته پیش بالاترین قیمت طی ماه‌های اخیر بود.

Comments

Comments are closed.

Bottom