Top

اختلاف نظر در پنتاگون بر سر موضوع خطر تهدید ایران

May 16, 2019 by  

راذیو فرانسه – افسر ارشد بریتانیا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه، روز سه‌شنبه ٢۴ اردیبهشت/ ١۴ مِه، در اظهاراتی متناقض با ادعای واشنگتن اعلام کرد که شاهد افزایش هیچگونه تهدیدی از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نبوده‌ایم. این در حالیست که تکذیب اظهارات وی توسط ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه موسوم به سنتکام، باعث ایجاد آشفتگی و اختلاف‌نظر در پنتاگون بر سر موضوع خطر تهدید ایران شده است. در حالیکه دولت آمریکا به منظور آمادگی برای هرگونه حملۀ احتمالی از سوی دولت ایران، اقدام به اعزام ناو هواپیمابر “آبراهام لینکلن” و چند بمب‌افکن به خلیج فارس کرده است، ژنرال بریتانیایی “کریس گیکا”، سخنگو و معاون فرماندهی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه، روز سه‌شنبه ١۴ مِه، از بغداد در جریان یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران حاضر در پنتاگون، گفت که هیچگونه افزایش تهدیدی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران در عراق و سوریه مشاهده نشده است.

ژنرال گیکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران تصریح کرد که هیچ تغییری در مواضع یا پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق مشاهده نشده است. وی تأکید کرد که هیچگونه نگرانی درمورد افزایش خطر تهدید در منطقه وجود ندارد و افزود که «ما فعالیت نیروهای تحت حمایت ایران در این منطقه را تحت نظر داریم و اگر سطح تهدیدها افزایش یابد، ما نیز اقدامات محافظتی را افزایش خواهیم داد».

این در حالیست که ستاد فرماندهی ارتش آمریکا ناظر بر عملیات در خاورمیانه موسوم به “سنتکام”، بلافاصله با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اظهارات ژنرال بریتانیایی واکنش نشان داد.
در این بیانیه، “بیل اوربان” سخنگوی “سنتکام”، با رد کردن ارزیابی ژنرال “کریس گیکا” از خطر تهدید نیروهای مورد حمایت ایران، مدعی شد که اظهارات او بر خلاف تهدیدهای روایت‌شده‌ای است که به اطلاع نیروهای امنیتی آمریکا و متحدانش رسیده است و بر لزوم آماده باش نیروهای خود در منطقه در مواجهه با تهدیدهای نیروهای تحت حمایت ایران تأکید کرد.

از سوی دیگر، برخی از افسران پنتاگون با ابراز تمایل به برقراری گفتگوی دیپلماتیک با ایران، نسبت به اینکه جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، دولت واشنگتن را به سمت جنگ با ایران سوق دهد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

Comments

Comments are closed.

Bottom