Top

بازداشت کاپیتان و رئیس خدمه نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق

July 12, 2019 by  

صدای آلمان – یک هفته پس از توقیف نفتکش ایرانی در سواحل جبل‌الطارق کاپیتان و رئیس خدمه کشتی بازداشت شده‌اند. یک منبع امنیتی بریتانیا نیز گفته که لندن در عین دفاع از منافع خود در خلیج فارس، علاقه‌ای به تشدید تنش با ایران ندارد. پلیس سلطنتی جبل‌الطارق پنج‌شنبه، ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) اعلام کرد که کاپیتان و رئیس خدمه نفتکش حامل نفت ایران را بازداشت کرده است. این کشتی مظنون به حمل نفت برای سوریه است که نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. به گفته پلیس جبل‌الطارق، دو افسر بازداشت‌شده شهروندان هندی هستند. پلیس جبل‌الطارق در بیانیه‌ای در این رابطه می‌گوید: «این [بازداشت کاپیتان و رئیس خدمه] در پی بازرسی مفصل کشتی صورت می‌گیرد که حین آن اسناد و دستگاه‌های الکترونیک آن مصادره و بررسی شدند.»

پلیس جبل‌الطارق همچنین می‌گوید که در حال بازجویی از دو مرد بازداشت شده است که “برخوردار از حقوق  قانونی و دسترسی به نمایندگی کنسولی” بوده‌اند.

دولت محلی جبل‌الطارق، از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا واقع در جنوب اسپانیا، چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) از توقیف نفتکش “گریس ۱” توسط پلیس و ماموران گمرک این منطقه با حمایت تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در سواحل منطقه جبل‌الطارق خبر داد. دولت محلی جبل‌الطارق اعلام کرد که این نفتکش مظنون به نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و انتقال نفت خام به سوریه بوده است.

دولت محلی جبل‌الطارق دوشنبه گذشته، ۸ ژوئیه، اعلام کرد بررسی‌ها نشان داده‌اند که نفتکش ۳۳۰ متری که قابلیت حمل دو میلیون بشکه نفت را دارد “در حال استفاده از ظرفیت کاملش برای حمل نفت خام” بوده است.

ایران “توقیف غیرقانونی” نفتکش را محکوم کرد و گفت که کشتی حامل نفت در راه سوریه نبوده است.

دستگیری کاپیتان و رئیس خدمه کشتی پس از آن صورت گرفته که بریتانیا ایران را رسما به سد کردن راه نفتکش خود در آب‌های خلیج فارس متهم کرد. به گفته‌ مقام‌های بریتانیایی، صبح امروز پنج‌شنبه شناورهای ایران تلاش کردند در آب‌های خلیج فارس راه عبور یک نفتکش بریتانیایی به نام “بریتیش هریتج” متعلق به شرکت “بریتیش پترولیوم” را سد کنند. اما ناوچه “اچ‌ام‌اس مونتروز” متعلق به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا با قرار گرفتن بین شناورهای ایرانی و کشتی تجاری بریتانیایی به شناورها هشدار داده و از آن‌ها خواسته عقب‌نشینی کنند.

توقیف نفتکش “گریس ۱” در هفته گذشته تنش‌های میان بریتانیا و ایران را تشدید کرده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دخالت در عبور نفتکش بریتانیا را رد کرده اما در عین حال به آمریکا و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا هشدار داده که از توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق که هفته گذشته صورت گرفته، سخت “پشیمان” خواهند شد.

مقام‌های جبل‌الطارق اعلام کرده‌‌اند، به تحقیقات خود در مورد این نفتکش ادامه می‌دهند.

بریتانیا: همه کشتی‌های با پرچم بریتانیا را اسکورت نمی‌کنیم

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع امنیتی پنج‌شنبه گفت که بریتانیا قصد ندارد همه کشتی‌های تجاری با پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز اسکورت کند.

این منبع امنیتی افزود که بریتانیا سطح امنیتی کشتی‌رانی خود را برای کشتی‌های با پرچم بریتانیا در آب‌های ایران به سطح

این منبع بریتانیایی گفت: «سطح سه برای کشتی‌رانی قابل مقایسه است با  وضعیت “بحرانی” که در آن خطر زیادی وجود داشته باشد. ما برای آب‌های ایران در آغاز این هفته سطح امنیتی را به سه رساندیم.»

منبع امنیتی یاد شده همچنین گفته است: «ما در دفاع از منافع دریانوردی بریتانیا در خلیج فارس قاطع خواهیم بود، اما ابدا علاقه‌ای به وخامت شرایط در قبال ایران نداریم.»

Comments

Comments are closed.

Bottom