Top

دادگاه جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ را لغو کرد

August 15, 2019 by  

رادیو فرانسه – دادگاه جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه ۱۵ اوت/ ۲۴ مرداد توقیف نفتکش توقیف شده ایرانی به نام گریس۱ را لغو کرد و به این کشتی اجازه حرکت داد. نفتکش گریس ۱ از ابتدای ژوئیه گذشته توسط نیروی دریایی بریتانیا در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شده بود. قاضی “آنتونی دودلی” رئیس این دادگاه اعلام کرد که این “کشتی دیگر در بازداشت نیست.” تصمیم دادگاه جبل‌الطارق برای آزادی نفتکش ایرانی در حالی است که امروز اعلام شد ایالات متحده آمریکا از این دادگاه خواسته تا توقیف این کشتی را تمدید کند. در عین حال وزارت کشور جبل‌الطارق به نقل از “آنتونی دودلی” اعلام کرده که وی هیچ درخواستی از سوی وزارت دادگستری آمریکا دریافت نکرده است. خبرگزاری فرانسه همچنین نوشته که تصمیم این دادگاه مانع از این نمی‌شود که آمریکا در روزهای آینده و پیش از اینکه آب‌های جبل‌الطارق را ترک کند، درخواست توقیف آن را مطرح کند. از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به آزادی این نفتکش گفت که “دزدی دریایی” آمریکا با شکست مواجه شد.

پیش از این رسانه‌های مختلف از “احتمال” آزادی ابرنفتکش ایرانی گریس-۱ در جبل‌الطارق خبر داده‌ بودند.

این نفتکش حدود یک ماه پیش در آبهای بریتانیا به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و تلاش برای رساندن سوخت به سوریه از سوی نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود.

اتهامی که جمهوری اسلامی بلافاصله آن را رد کرده و این اقدام بریتانیا را “دزدی دریایی” خواند.

همچنین جمهوری اسلامی بلافاصله سفیر بریتانیا در تهران را فراخواند.

این درحالی است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ضمن استقبال از توقیف این نفتکش، آن را یک “خبر عالی” خواند

خبرگزاری فرانسه نوشته که ایران تعهد داده  که نفتکش گریس- ۱ قصد سوخت‌رسانی به سوریه را نداشته و تحریم‌های اتحادیه اروپا را نقض نکرده است. در نتیجه جبل‌الطارق از این دادگاه درخواست کرده اجازه خروج کشتی توقیف شده را صادر کند.

پیش از این، دادگاه جبل‌الطارق توقیف این نفتکش را برای دو هفته تمدید کرده بود.

جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۳ اوت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با بیان اینکه بریتانیا به آزادسازی نفتکش توقیف شده ایران “علاقمند” است، همچنین گفته بود که “اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.”

وی همچنین توقیف این نفتکش را ناشی از “غرض‌ورزی” و “بدون دلایل واقعی” خوانده و ابراز امیدواری کرده بود که این کشتی به زودی بتواند با پرچم جمهوری اسلامی تردد کند.

جبل‌الطارق شبه‌جزیره‌ای کوچک در جنوب اسپانیا و بخشی از قلمرو کشور بریتانیا است. دولت محلی جبل‌الطارق در امور داخلی خودمختار است، ولی مسئولیت سیاست خارجی و دفاعی آن به عهده دولت مرکزی بریتانیا است.

Comments

Comments are closed.

Bottom