Top

تلویزیون جمهوری اسلامی کشته‌شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد

December 3, 2019 by  

صذای آلمان – تلویزیون دولتی ایران با پخش یک گزارش ویدیویی کشته‌شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد. گزارش تلویزیون دولتی ایران در شرایطی منتشر می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر خبر داده است.  صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارشی را با عنوان “تاملی بر پروژه کشته‌سازی حوادث اخیر در رسانه‌های معاند” پخش کرده که توسط برخی از خبرگزاری‌ها نیز بازتاب یافته است. در این گزارش معترضان را “اغتشاشگر” و “اشرار” خوانده و خبر از برخورد مسلحانه نیروهای انتظامی با معترضان و حتی شلیک به آن‌ها در نیزارهای ماهشهر داده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۱۲ آذر (سوم دسامبر) گزارش تلویزیون ایران را بازتاب داده است. در این گزارش آمده است که این نخستین باری است که رسانه‌های دولتی ایران از نحوه سرکوب اعتراضات اخیر گزارش داده‌اند.آسوشیتدپرس هدف از پخش این گزارش تلویزیونی را مقابله با اخباری دانسته که از سوی فرستنده‌های تلویزیونی خارج از کشور درباره اعتراضات مردم به گران شدن نرخ بنزین منتشر شده‌اند. گزارش آسوشیتدپرس در عین حال به آمار جدید منتشر شده از سوی سازمان عفو بین‌الملل درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران نیز اشاره کرده است. عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود خبر از کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر داده بود.

گزارش تلویزیون ایران

گزارش هفت دقیقه‌ای تلویزیون جمهوری اسلامی ایران با پخش بخش‌هایی از گزارش‌های تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی و تلویزیون “ایران اینترنشنال” آغاز می‌شود. صدا و سیما خبررسانی این فرستنده‌ها را تلاش “رسانه‌های لندنی و سعودی برای فضاسازی گسترده درباره جان‌باختگان آشوب‌های اخیر” اعلام کرده است.

 

گزارش صدا و سیما به حوادث شهرهای مخلتف و از جمله حوادث شهر صدرای شیراز، سیرجان و ماهشهر پرداخته است. در این گزارش معترضان “اشرار مسلح و تجزیه‌طلب” اعلام شده‌اند.

این گزارش تلویزیونی خبر تیراندازی نیروهای مسلح به معترضانی که برای فرار از خشونت نیروهای انتظامی به نیزارهای ماهشهر پناه برده بودند را نیز تایید  می‌کند.

گزارشگر صدا و سیما مدعی شده است که معترضان قصد تسخیر پتروشیمی ماهشهر و انفجار آن را داشته‌اند.

در این گزارش جان‌باختگان اعتراضات اخیر به چند دسته تقسیم شده‌اند. بنا بر این گزارش آمده است که عده‌ای از معترضانی که به طور مسالمت‌آمیز به خیابان‌ها آمده بودند در “تیراندازی‌های مشکوک” جان خود را از دست‌داده‌اند.

در این گزارش حتی به کشته شدن عده‌ای رهگذر نیز اعتراف شده است. اما ادعا شده که این افراد توسط تیراندازی “اغتشاشگران” جان باخته‌اند.

Comments

Comments are closed.

Bottom