Top

کارشناسان و مقام‌های آمریکایی: ایران تصادفا هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است

January 13, 2020 by  

صدای امریکا – برخی از کارشناسان می‌گویند سرنگونی هواپیمای اوکراینی نزدیک تهران به دلیل اصابت موشک بوده است. اوکراین خواهان تحقیقات مستقل است. دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی گفته حاضر است در حضور رسانه‌ها مدارک خود را اعلام کند. پس از حمله جمهوری اسلامی ایران به پایگاه مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق یک هواپیمای مسافربری اوکراینی که از تهران عازم اوکراین بود در نزدیکی تهران سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. از ابتدا در این باره گمانه‌زنی وجود داشت که بین پرتاب موشک ایران و فاجعه سقوط هواپیما پیوندی وجود داشته باشد، اما حال مقامات دولت آمریکا حدس می‌زنند که هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون‌شده ممکن است از سوی ایران به اشتباه و تصادفی مورد اصابت موشک پدافندی قرار گرفته باشد. در این مورد روز پنجشنبه (۹ ژانویه) چند رسانه آمریکایی گزارش دادند.
 

دونالد ترامپ گفت که نسبت به سقوط هواپیمای اوکراینی “مشکوک” است. رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «احتمال دارد کسی اشتباهی کرده باشد».

ترامپ مدعای دولت ایران مبنی بر این که هواپیمای مزبور به “دلایل فنی” سقوط کرده را رد کرد و افزود: «چیز خیلی وحشتناکی روی داده است». ترامپ به خبرنگاران گفت: «این موضوع ربطی به ما ندارد.»

برخی از منابع اطلاعاتی غربی، بدون آن که نام آنها فاش شود، به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که “مطمئن” هستند هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه در نزدیکی تهران سقوط کرد، با اصابت موشک ساقط شده است. 

“نیوزویک” با استناد به دو کارمند پنتاگون نوشته که سقوط هواپیمای اوکراینی تصادفی رخ داده است. این روزنامه می‌نویسد تصور می‌شود که سامانه دفاع موشکی ایران پس از پرتاب شبانه موشک به پایگاه مورد استفاده سربازان آمریکایی در عراق فعال بوده است.

خبرگزاری‌های سی‌بی‌اس و سی‌ان‌ان با تکیه بر اظهارات مقام‌های آمریکایی گفته‌اند احتمال می‌رود هواپیمای اوکراینی با سیستم دفاع موشکی ایران سقوط کرده باشد. 

به گفته یک مقام آمریکایی ماهواره‌های آمریکایی شلیک دو موشک را اندکی قبل از سقوط هواپیما رصد کرده‌اند. به گفته آنها شلیک مزبور به یک انفجار بزرگ ختم شده است.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران، بعد از ظهر پنج‌شنبه برخورد هر گونه موشکی به هواپیمای اوکراینی را رد کرد و گفت: «برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی از لحاظ علمی غیرممکن و چنین شایعاتی، هیچ‌گونه منطقی ندارد.» او افزود: «بین همه بخش‌های نظامی و غیرنظامی در ایران هماهنگی کامل وجود دارد و در همان زمان سقوط، ده‌ها هواپیمای ایرانی و خارجی در حال پرواز بر فضای امن ایران بودند و اگر کشوری امنیت نداشته باشد، مگر ممکن است که این تعداد پرواز بر فضای آن در حال انجام باشد.»

ورود بریتانیا به قضیه

دولت بریتانیا در پشتیبانی از درخواست دولت اوکراین، خواهان “تحقیق کامل و شفاف” درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در گفت‌وگویی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، حمایت بریتانیا را از تحقیقات کامل برای روشن شدن علل سرنگونی هواپیما اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی سقوط هواپیمای اوکراینی را به دلایل فنی و به طور مشخص آتش گرفتن موتور هواپیما نسبت داده است

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، روز پنجشنبه ۱۹ دی‌ماه، بار دیگر به خبرگزاری ایسنا گفت: «به خاطر نقص فنی موتور هواپیما آتش گرفت و همین باعث سرنگونی آن شد».

کانادا: مقامات ایران متوجه حساسیت موضوع هستند

نخست وزیر کانادا گفت: «اطلاعاتی داریم که هواپیما با موشک ایرانی ساقط شده است.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، اعلام کرد، منابع اطلاعاتی مختلفی دارد که مشخص می‌کنند، هواپیما با موشک ایرانی ساقط شده است. 
ترودو همچنین گفته است: «تحقیقات جامع بین المللی باید در محل حادثه انجام شود و مقامات ایرانی هم تا به این جا نشان داده‌اند که متوجه حساسیت این موضوع هستند.»

در سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ اوکراینی ۱۷۶ نفر کشته شدند که بیشتر آنها ایرانی بودند و ۶۳ نفر نیز شهروند کانادا بودند.

دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی: حاضریم در حضور رسانه‌ها مدارک خود را اعلام کنیم  

پس از  انتشار اخبار رسانه‌های آمریکایی مبنی بر احتمال برخورد موشک دفاعی ایران به هواپیمای اوکراینی،  مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران درباره ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی گفت: «هیچ مستندی در این زمینه تاکنون پیدا نکرده‌ایم. دلایلی داریم که حاضریم آن را در حضور همه رسانه‌ها مطرح کرده و این شایعه را رد کنیم.»

حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران، به خبرگزاری ایسنا گفت: «در گزارش‌های فارسی و انگلیسی که توسط سازمان هواپیمایی منتشر شده هم اعلام کرده‌ایم که تاکنون هیچ گونه مستند و یافته‌ای برای اثبات این مساله پیدا نکرده‌ایم و هیچ کشوری در هیچ جای دنیا نمی‌تواند حتی با بررسی سانحه به این زودی علت آن را مشخص کند اما رسانه‌های خارجی می‌خواهند علیه ایران هجمه ایجاد کنند.»

بنا به گفته مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران در حال حاضر متخصصان اوکراینی در ایران حضور دارند. همچنین روسیه و فرانسه اعلام آمادگی برای رساندن تجهیزات و امکانات پشتیبانی کرده‌اند.

Comments

Comments are closed.

Bottom