Top

صدها میلیارد تومان خسارت سیل سیستان و بلوچستان

January 14, 2020 by  

زمانه – با تداوم وضعیت بحران و شرایط نامناسب جوی و کاهش دما، چندین شهر و صدها روستای سیستان و بلوچستان همچنان در محاصره سیل قرار دارند. سازمان هلال احمر اعلام کرد بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ نفر را اسکان اضطراری داده است. سازمان مدیریت بحران نیز اعلام می‌کند این سازمان همچنان قادر به دسترسی به برخی از مناطق نیست و برای امداد رسانی به بالگردهای بیشتر نیاز دارد. سیل در سیستان و بلوچستان به ۲۵۰۰ واحد مسکونی آسیب جدی وارد کرده و ۶۱۳ میلیاردتومان به بخش کشاورزی و ۳۳۲میلیارد تومان به زیرساخت‌های شهری خسارت زده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از نبود امدادرسانی کافی خبر می‌دهند و می‌گویند بیشتر امدادرسانی‌ها تاکنون توسط خود مردم انجام شده است. آخرین گزارش‌ها از وضعیت ساکنان سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان که در چهارروز گذشته در محاصره سیل و آبگرفتگی قرار داشته‌اند، از تداوم بحران، انسداد مسیرهای ارتباطی، کمبود آب آشامیدنی و مواد غذایی و بهداشتی، خسارات فراوان به زیرساخت‌ها، واحدهای مسکونی، زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وقوع سیل در سیستان و بلوچستان به ۲۵۰۰ واحد مسکونی آسیب جدی وارد کرده و  ۶۱۳ میلیاردتومان بخش کشاورزی و ۳۳۲میلیارد تومان زیرساخت‌های شهری خسارت زده است. در شرایطی که ساکنان این مناطق در شبکه‌های اجتماعی از کمبود امدادرسانی خبر می‌دهند، ستاد مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان، ارتش و سپاه روز سه‌شنبه اعلام کردند که گروه‌های امدادی خود و چندین بالگرد را وارد این منطقه کرده‌اند. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد در پی دستور علی خامنه‌ای، رهبر ایران وارد سیستان و بلوچستان شده‌ است.

ایسنا از «جان گرفتن امدادرسانی‌ها» خبر داد اما نوشت برخی از سیل‌زدگان مسئولان را به‌دلیل عدم ساخت سیل‌بند برای روستاها مقصر این وضعیت می‌دانند.

 تداوم وضعیت بحران

بارش بی‌سابقه نزدیک به ۲۰۰ میلیمتر باران در یک روز در استان سیستان و بلوچستان که به عنوان منطقه تحت خشکسالی شناخته می‌شود و بی‌توجهی به پیش‌بینی‌های هواشناسی درباره بارش بی‌سابقه باران، افت ده درجه‌ای هوا و یخبندان شب‌هنگام، خسارات فراوانی را به مناطق مرکزی و جنوبی این استان وارد کرده و مردم فقیر این مناطق را در شرایط بحرانی قرار داده است.

سیل ساکنان سیستان و بلوچستان را فقیرتر از پیش کرده و اندک دارایی آن‌ها را نیز تخریب کرده است.

براساس گزارش‌ها به دلیل کمبود آب آشامیدنی مردم ۱۰۰روستای دشتیاری (چابهار) مجبور به نوشیدن آب گل آلود سیلاب شده‌‌اند و این مسئله آن‌ها را در معرض بیماری‌های ناشی از نوشیدن آب غیرآشامیدنی قرار داده است. به‌رغم گزارش‌ها از رفع انسداد از برخی از مسیرها، همچنان راه‌های ارتباطی ۵۰۰روستا و برق ۴۵ روستا قطع است و عمق آبگرفتگی در برخی روستاها به چهار تا هشت متر می‌رسد.

روز دوشنبه محمد باسط درازهی، نماینده مردم سراوان در مجلس از زیر آب رفتن بسیاری از روستاها خبر داد و گفت: ۵۰۰ روستا، شهر و شهرستان به هیچ راهی دسترسی ندارند.

طبق گزارش روز سه‌شنبه ۲۴ دی خبرگزاری تسنیم شهرهای چابهار، نیکشهر و کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان نیز هم‌چنان غرق در آب‌اند.

در همین رابطه پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از مرتضی سلیمی، رئیس این سازمان از تداوم سیل و آبگرفتگی در ۱۳ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند و اسکان اضطراری ۲ هزار و ۶۲۷ نفر خبر داد.

مرتضی سلیمی با اشاره به آبگرفتگی و انسداد مسیرهای ارتباطی در سیستان و بلوچستان گفت: «۲۹۲ روستا در این استان همچنان در محاصره آب بوده و نیازمند به خدمات امدادی‌اند».

 

Comments

Comments are closed.

Bottom