Top

قطعنامه‌ای برای حمایت از معترضان ایرانی در کنگره آمریکا؛ مک‌کارتی: مردم ایران باید بدانند که تنها نیستند

January 14, 2020 by  

صدای آمریکا

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که قطعنامه‌ای در حمایت از معترضان ایرانی را به مجلس معرفی خواهد کرد. پرزیدنت ترامپ این پیام آقای مک‌کارتی را در توئیتر بازنشر کرد.

کوین مک‌کارتی، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا، روز دوشنبه ۲۳ دی ماه در پیامی در توئیتر نوشت: «من قطعنامه‌ای در حمایت از معترضان در ایران را ارائه می‌کنم. جهان نظاره‌گر است، و مردم ایران باید بدانند در این لحظات سرنوشت‌ساز تنها نیستند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم در پیامی از امتناع ایرانیان معترض از لگدکردن پرچم ایالات متحده استقبال کرد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۳ دی‌ماه در توئیتر خود نوشت: «معترضان شگفت‌انگیز ایرانی حاضر نشدند روی پرچم باعظمت آمریکا قدم بگذارند و یا به هر شکل به آن بی‌احترامی کنند. این پرچم را در خیابان قرار داده بودند تا آنها آن را لگدمال کنند؛ اما به جای این کار، آنها پرچم را دور زدند و [از روی آن رد نشدند.] یک پیشرفت بزرگ!»

این دانشجویان نه تنها خود حاضر به لگد کردن پرچم آمریکا نشدند بلکه وقتی بسیجی ها این کار را کردند، دانشجویان به آنها اعتراض کردند.

همراهی آمریکا با معترضان در روزهای اخیر

در حالی روز شنبه و یکشنبه مردم در شهرهای مختلف ایران علیه حکومت ایران تجمعات اعتراضی برگزار کردند که دولت آمریکا از اولین ساعات این اعتراض ها، همراهی خود را با مردم ایران برای «دموکراسی خواهی» ابراز کرد.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی ایران با تاخیر سه روزه اعتراف کرد هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین، توسط سپاه پاسداران سرنگون شده، مردم خشمگین در تهران و سایر شهرستانها به خیابان آمدند. آنها علی خامنه‌ای، سپاه و بسیج را مورد انتقاد شدید قرار دادند و خواستار کناره‌گیری رهبر جمهوری اسلامی شدند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در چند توئیت جداگانه و به فارسی، همراهی خود را با مردم ایران نشان داد.

پرزیدنت ترامپ ابتدا روز شنبه ۲۱ دی‌ماه به فارسی در دو توئیت نوشت: «خطاب به به مردم شجاع و رنج کشیده ایران» توییت کرد: «من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در توییت دوم در این روز به رژیم ایران هشدار داد: «دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره ی معترضان مسالمت آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره گر این اتفاقات است.»

 
 

دونالد ترامپ یکشنبه شب ۲۲ دی‌ماه بار دیگر به فارسی در توئیتر خود نوشت:‌ «مشاور امنیت ملی امروز اشاره کرد که تحریمها و اعتراضات، ایران را «به شدت تحت فشار»قرار داده است و آنها را مجبور به مذاکره می کند. اصلا برایم اهمیتی ندارد که آیا آنها مذاکره می کنند یا نه. در واقع، این کاملاً به عهده ی خودشان است، اما سلاح هسته ای نداشته باشید و «معترضان خود را نکشید.»

 
 

Comments

Comments are closed.

Bottom