Top

دادگاه آمریکا دو ایرانی را برای ‘جاسوسی از مجاهدین خلق’ به زندان محکوم کرد

January 16, 2020 by  

بی بی سی فارسی – دادگاهی در آمریکا احمدرضا محمدی‌دوستدار و مجید قربانی را برای جمع‌آوری اطلاعات از اعضای مجاهدین خلق مجرم شناخته و به ترتیب به ۳۸ و ۳۰ ماه زندان محکوم کرده است. احمدرضا محمدی‌دوستدار شهروند ایرانی-آمریکایی و مجید قربانی شهروند ایرانی ساکن ایالت کالیفرنیای آمریکا است. آقایان محمدی دوستدار و قربانی پیش از این اتهامشان را پذیرفتند. رای دادگاه روز چهارشنبه صادر شده است. در همین روز اعلام شد که دو دیپلمات ایرانی به عنوان “عنصر نامطلوب” از آلبانی اخراج شده‌اند. آلبانی، که میزبان اعضای سازمان مجاهدین خلق پس از خروجشان از عراق است، اعلام کرد که نقشه یک “شبکه شبه‌نظامی ایرانی” علیه مجاهدین خلق را خنثی کرده است. در اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا از قول یک مقام قضایی این کشور آمده که احمدرضا محمدی‌دوستدار و مجید قربانی “اطلاعاتی از آمریکایی‌ها جمع‌آوری می‌کردند که دستگاه‌های اطلاعاتی ایران می‌توانستند از آنها برای ارعاب یا آسیب شهروندان آمریکایی‌ها و خانواده‌هایشان استفاده کنند.”

یک مقام دایره امنیت ملی پلیس فدرال آمریکا هم گفته است: “اف‌بی‌آی این را تحمل نمی‌کند که کسانی به امر کشورهای خارجی چون ایران اینجا و در ایالات متحده اطلاعات جمع‌آوری کنند.”

در پرونده آقایان قربانی و محمدی‌دوستدار آمده که آنها از مراکز یهودیان هم عکسبرداری کرده بودند.

بنا به اعلام دادگستری آمریکا آقای دوستدار پذیرفته که با دستور از حکومت ایران در سال ۲۰۱۷ به آمریکا سفر کرده و آن طور که از خواسته شده بود با آقای قربانی تماس گرفته تا با همکاری یکدیگر عکس و اطلاعات جمع‌آوری کنند.

بر این مبنا گفته شده که آقای قربانی از یک تجمع هواداران سازمان مجاهدین عکس گرفته و گزارش‌های مکتوبی نیز برای معرفی افراد تهیه می‌کرده و در مقابل دو هزار دلار گرفته است. آقای دوستدار هم عکس و اطلاعات هواداران مجاهدین خلق را در اختیار نهادهای ایرانی گذشته است.

سازمان مجاهدین خلق از نیمه دهه ۱۳۴۰ علیه سلطنت پهلوی فعالیت مسلحانه می‌کرد و پس از تحولاتی درونی در انقلاب ۱۳۵۷ از رهبری آیت‌الله خمینی استقبال کرد، اما کمی بعد به یکی از منتقدان حکومت تازه‌تاسیس بدل شد.

با بسته شدن فضای سیاسی و عزل ابوالحسن بنی‌صدر از ریاست جمهوری، سازمان مجاهدین خلق، که اعضایش پیش از آن هم با برخورد امنیتی و قضایی روبرو بودند، به فعالیت مسلحانه علیه جمهوری اسلامی روی آوردند.

حکومت ایران این سازمان را “تروریستی” می‌داند. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تا چند سال پیش آن را سازمانی “تروریستی” قلمداد می‌کردند، اما آن را از فهرست چنان سازمان‌هایی خارج کردند. برخی از نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همچون رودی جولیانی، وکیل شخصی او، حامی سازمان مجاهدین خلق هستند.

Comments

Comments are closed.

Bottom