Top

همتی: واردات داروی ما ۲۰۰۰ برابر واردات از کانال مالی سوئیس است

February 3, 2020 by  

بی بی سی – عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران امروز دوشنبه (۱۴ بهمن) ارزش واردات دارو و ملزومات پزشکی را که بانک مرکزی در ده ماهه اول امسال ارز آن را تامین کرده بیش از چهار میلیارد دلار اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای همتی امروز گفت: “نفس اعلام صدور مجوز توسط آمریکا برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی نشان می‌دهد علیرغم ادعای آمریکا مبنی بر تحریم نبودن دارو و اقلام بشردوستانه، این اقلام عملا توسط آمریکا تحریم شده است، وگرنه نیازی به مجوز نداشت.” مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران دیروز از ورود ۱۸۰ هزار بسته دار‌وی پیوند اعضا به ایران خبر داد. او در یک نشست خبری چند بسته از داروهای وارداتی را به خبرنگاران نشان داد.

شرکت داروسازی “نوارتیس” و بانک بی‌سی‌پی سوئیس در این طرح آزمایشی شرکت دارند که به گفته سفیر سوئیس سه پرداخت از طریق این بانک انجام شده.

آقای لاتنز گفته: “این معاملات شامل تامین داروهای متفاوت از یک شرکت دارویی سوئیسی هستند که ارزش تقریب آنها ۲/۳ میلیون یورو است.”

هفته پیش منابعی در دولت‌های سوئیس و آمریکا اعلام کردند که برای تامین نیاز شهروندان ایرانی به دارو و اقلام کشاورزی، کانال مالی ویژه‌ای را آزمایشی راه‌اندازی کرده‌اند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش گفته ایران این کانال را به رسمیت نمیشناسد:

“ما چیزی به نام کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی‌شناسیم. ما تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم. اصلا دارو و غذا نباید تحریم می شد که بخواهند برای آن کانال راه بیندازند. ما معتقدیم آمریکایی‌ها تحریم‌های ظالمانه را به دارو هم کشاندند.”

از زمان اعمال تحریم‌های آمریکا، جمهوری اسلامی همواره این کشور را متهم کرده‌ که عمدا دسترسی مردم به داروهای وارداتی را قطع کرده و جان بیماران ایرانی را به مخاطره انداخته است.

آمریکا بارها گفته که دارو و اقلام ضروری از شمول تحریم‌ها خارج است.

دولت سوئیس که به عنوان کشور حافظ منافع آمریکا در ایران است، بانک‌ها و شرکت‌های سوئیسی را برای فعالیت در این کانال تجاری انتخاب کرده است.

به گفته مقامات سوئیسی، وزارت دارایی آمریکا، به بانک‌های سوئیس بابت این انتقالات مالی اطمینان خاطر داده است.

Comments

Comments are closed.

Bottom