Top

کرونا در ایران؛ ۴ مورد فوت، قم کانون چرخش ویروس

February 21, 2020 by  

صدای آلمان

کرونا از مبدا قم به تهران، بابل، اراک، رشت و ساوه رسیده و وزارت بهداشت احتمال داده که کارگران چینی ساکن قم منشا ویروس باشند. ماسک نایاب یا گران شده و مردم به دلیل بی اعتمادی به اطلاع‌رسانی‌ها، خبرهای رسمی را باور ندارند . ۱۸ مورد ابتلا و چهار مورد فوت. این آمار رسمی و تایید شده از ایپدمی کرونا در ایران تا روز جمعه دوم اسفند ماه است. در همین روز کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت از ابتلای ۷ نفر در قم، ۴ نفر در تهران، دو نفر دررشت و یک نفر دیگر در اراک خبر داد و افزود که بیش از ۷۳۵ نفر نیز با علائم شبه آنفلوانزا تحت نظر و بستری هستند. جهانپور گفته که اغلب مبتلایان یا ساکن قم هستند یا در روزها و هفته‌های اخیر سابقه رفت و آمد به این شهر را داشته‌اند. بیمار مبتلا به کووید – ۱۹ در اراک، پزشکی است که وزارت بهداشت حال او را رو به بهبودی توصیف می‌کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز مرگ یک زن ۷۹ ساله «مشکوک به کرونا» در ساوه را تایید کرد. پیشنهاد وزارت بهداشت به استانداری قم برای محدود شدن رفت و آمد به حرم حضرت معصومه، مسجد جمکران و اماکن زیارتی دیگر مسکوت مانده است. متولیان مراکز مذهبی و مسئولان برگزاری نماز جمعه این شهر گفته‌اند که به دلیل ضد عفونی شدن اماکن زیارتی، نیازی به اعمال محدودیت نیست. کیانوش جهانپور با انتقاد از ساده ‌انگاری در این زمینه در توییتر نوشت: «این به اصطلاح تمهیدات! در حرم، زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه شهر قم و مسجد جمکران، کمکی به محدودیت انتشار و قطع زنجیره انتقال نخواهد کرد و ساده انگاری‌ست. از محدودیت موقت رفت و آمد به حرم و جمکران و تعویق تجمعات و همایش‌ها گریزی نیست …»

مینو محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی می‌‌گوید ممکن است محدودیت‌هایی برای شناسایی یا اطلاع‌رسانی زودتر بیماری وجود داشته باشد که در اختیار وزارت بهداشت نباشد، اما اگر ارگان‌های دیگر اجازه دهند و همکاری کنند وزارت بهداشت می‌تواند اپیدمی کرونا را کنترل کند.

هم‌زمان با اعلام مرگ چند نفر در اثر کرونا، ماسک نایاب یا سه برابر گران‌تر شده است. مینو محرز با اشاره به اینکه ماسک یک نیاز همگانی نیست، پیشنهاد داده که کمپینی در رسانه‌ها برای آموزش عموم ایجاد شود: «مهم‌تر از ماسک رعایت عمومی اصول صحیح عطسه و سرفه، شستن مداوم دست ها با آب و صابون و پرهیز جدی همگان از دست دادن و روبوسی کردن است، به خصوص اینکه ایام عید را در پیش رو داریم و باید به همه مردم آموزش دهیم که از دست دادن و روبوسی کردن در دید و بازدیدها جدا خودداری کنند.»

بی‌اعتمادی به اطلاع‌رسانی‌های رسمی اما در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است. اکثر کاربران از لاپوشانی و دروغ بیمناکند و خبرهای قطره‌چکانی را باور ندارند.

ساسان آقایی، روزنامه نگار در توییتی می‌نویسد: «نمی‌دانیم کرونا کی به ایران رسیده، نمی‌دانیم چند تن جان باخته‌اند، نمی‌دانیم چه تعدادی مبتلا یا در قرنطینه‌اند، نمی‌دانیم چه جمعیتی مستعدِ ابتلایند، نمی‌دانیم واقعن کاری برای کنترل بیماری شده/می‌شود یا نه، تنها می‌دانیم که باز هم به ما دروغ گفته‌‌اند، و به ما دروغ می‌گویند!»

حسین نورانی نژاد، سخنگوی حزب اتحاد ملت، از مرگ پسرعمویش در قم خبر داده و نوشته است: «پسرعموی ۴۰ ساله من ساعاتی پیش در قم به دلیل ابتلای احتمالی به کرونا درگذشت. هنوز البته جواب آزمایش او نیامده اما علایم کرونا را داشته. دو نکته درباره این اتفاق گفتنی است. ۱- من پیش از خانواده عمویم به دلیل ارتباط غیرمستقیمی که با بیمارستان کامکار داشتم در جریان قرار گرفتم …»

علی حسین قاضی‌زاده، تحلیگر سیاسی گفته است: «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که تا صبح دیروز، منابع حکومتی هیچ موردی از کرونا را در ایران گزارش نمی‌کردند اما عصر دیروز، دومین کشور جهان از جهت تلفات این بیماری شدیم. همه چیزمان فدای بقای این حکومت است. کرونا مخفی ماند چون حکومت راهپیمایی می‌خواهد. چون انتخابات پرشور می‌خواهد.»

Comments

Comments are closed.

Bottom